Největší nesmysly mají zpravidla nejtužší kořínek. Hezkým příkladem je snaha národoveckých poslanců nařídit povinný podíl českých potravin v obchodech. Sněmovnou neprojde jejich původní, jako z doby komunismu vystřižená představa, aby do roku 2027 bylo 85 procent potravin na pultech obchodů českého původu, a tak chystají inovaci. Povinnost prodávat takřka výhradně české potraviny se má nově vztahovat jen na velké prodejny. A podíl "českého" se nemá počítat z celkového sortimentu, ale z celkové hmotnosti prodaného zboží. Ano, vážně: máme tu mít povinné české kilogramy a tuny.

I takto je to pořád stejný, nebezpečný nesmysl. Předně: jsme exportní ekonomika a naším zájmem je co nejotevřenější evropský trh. Jestliže se začneme bránit proti polským bramborám či španělským rajčatům, nemůžeme se divit, když se jiné země začnou na oplátku bránit proti českým průmyslovým výrobkům. To, co vyhlíží velmi vlastenecky, je ve skutečnosti pro naši ekonomiku destruktivní. Nehledě na to, že potravinový protekcionismus je proti zásadám volného pohybu zboží v Evropské unii a jako takový by nepochybně narazil v Bruselu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru