Dvacet pět měst v šestnácti státech USA, mezi nimi například i Chicago a Mia­mi, vyhlásilo noční zákaz vycházení a další o tom uvažují. Snaží se tak zastavit vlnu protestních demonstrací poté, co minulé pondělí v Minneapolisu při zatýkání zemřel Afroameričan George Floyd, jemuž více než osm minut klečel na krku bělošský policista. Jedno z hesel, které se během nich často objevuje, zní "Nemůžu dýchat", tedy jedna z posledních slov zesnulého muže.

Demonstranti požadují zatčení všech čtyř policistů, kteří byli u smrti Floyda, zatím za mřížemi skončil až v pátek po nátlaku veřejného mínění jeden z nich. Většina protestů začíná poklidně, ale zejména v nočních hodinách přerůstají v násilné střety s policií, podpalování budov i rabování.

Zákaz vycházení podle stanice CNN o víkendu začal platit například v Los Angeles a Beverly Hills v Kalifornii, coloradském Denveru, v Miami na Floridě, Chicagu v Illinois, Atlantě v Georgii nebo městě Rochester ve státě New York. A přirozeně také v místě smrti George Floyda v Minneapolisu.

Zde demokratický guvernér státu Minnesota Tim Walz povolal do služby nejdříve 500 příslušníků Národní gardy a poté i 1200 dalších. Jedná se o záložní ozbrojené složky dobrovolníků, kterých je v celých USA 450 tisíc.

Vzhledem k tomu, že násilné protesty pokračovaly i v sobotu v noci, rozhodl guvernér Walz o povolání všech gardistů, jejichž zdravotní stav vyhovuje a kteří nebyli vysláni na jiné mise. "Předběžný odhad je, že by to mohlo být okolo sedmi až deseti tisíc vojáků," napsalo vedení těchto dobrovolníků s tím, že jejím úkolem je ochrana životů, majetku a obnovení pořádku. "To zahrnuje hlídkování, obsluhu kontrolních stanovišť a poskytnutí ochrany hasičům v plnění jejich záchranných misí," dodala garda.

Trump se v pátek skryl do bunkru

Protesty se v neděli na pondělí přenesly i k Bílému domu. Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. Agentura AFP uvedla, že krátce před začátkem nočního zákazu vycházení v centru Washingtonu vypukly střety s policií, která použila slzný plyn. 

Podle zpravodaje deníku The Guardian začali strážci zákona přítomné rozhánět, když v jejich řadách přistálo několik petard. "Policie odpověděla několika salvami slzného plynu a rychlým výpadem proti protestujícím. Lidé se rozprchli a v přilehlých ulicích byly zapáleny ohně," napsal.

Americký prezident Donald Trump se v pátek kvůli protestům před Bílým domem na krátký čas schoval do bezpečnostního bunkru, kterým je sídlo amerických prezidentů vybaveno. Učinil tak na doporučení Tajné služby Spojených států (USSS), která má ochranu prezidenta na starost, napsala v pondělí agentura AP s odvoláním na nejmenované zdroje z administrativy. Prezident strávil v bunkru asi hodinu. Úkryt je určený pro výjimečné situace, jakou je například teroristický útok.

Trump na Twitteru vyhrožoval guvernérům a starostům, že pokud tvrdě nepotlačí protesty, zasáhne armáda. 

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se