Třiatřicetiletá Silvia Núñezová z Andalusie je už tři roky bez trvalého zaměstnání. Předtím byla zdravotní sestřičkou v Seville, pracovala v restauracích na Tenerife, v prodejně mobilů nebo pečovala o seniory. "Nemám žádné úspory ani žádné příjmy. Až donedávna jsem měla na starosti jednu starší paní, ale kvůli nouzovému stavu už nemám ani to. Žiji v nejistotě. Kdyby nebylo mých rodičů, neměli bychom ani na jídlo," uvedla pro španělský deník El Mundo. Silvia, která sama vychovává tři děti, plánuje, že brzy požádá o zaručený minimální příjem.

Tuto podporu má v pátek schválit španělská vláda vedená Pedrem Sánchezem. Očekává se, že návrh projde i v parlamentu. Zavedení zaručeného minimálního příjmu patří mezi hlavní sliby koaliční vlády Sánchezových socialistů a levicového hnutí Unidas Podemos. Debatovalo se o něm už déle, ale ekonomická krize vyvolaná koronavirem uspíšila plány na jeho vytvoření a zavedení. Pomoc by se měla týkat statisíců lidí, kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti či jiné sociální dávky. Nebo je pobírají, ale velmi nízké.

Návrh vlády rozdělí žadatele do 14 kategorií podle jejich příjmů, například i alimentů, a počtu dětí. Nejchudší jednotlivci by měli dostávat 462 eur (12 600 korun) měsíčně. Podpora pak poroste s počtem dětí a dospělých − maximální strop pro jednu domácnost vláda stanovila na 1015 eur (27 600 Kč).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.