Alan Karlsson nikdy o ničem dlouho nedumal. Takže sotva mu ten nápad projel hlavou, stařec otevřel okno svého pokoje v přízemí domova důchodců v södermanlandském Malmköpingu a vylezl na záhon.

Tenhle manévr mu dal zabrat a není divu, protože Alan se právě ten den dožil 100 let. Za necelou hodinu měla ve společenské místnosti domova vypuknout narozeninová oslava. Měl se jí zúčastnit sám starosta. A reportérka místních novin. A všichni ostatní staříci a stařenky. A celý personál v čele se zlou sestrou Alicí. Objevit se na ní nehodlal pouze sám oslavenec."

Alan Karlsson, hrdina humoristického románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel švédského spisovatele Jonase Jonassona, měl neuvěřitelné štěstí. Zaprvé proto, že v době, kdy se román psal i odehrával, neměl nikdo tušení o existenci koronaviru. A zadruhé, že z ústavu, ze kterého se neodchází, dokázal utéci.

Koronavirus, zhouba ústavů?

Bohužel na české seniory padl koronavirus. A vlastně i totální uzávěra neboli izolace. A až nyní se zhruba 62 tisíc ústavních klientů připravuje na to, že uvidí své blízké, které kvůli koronaviru a předcházející chřipkové epidemii neviděli dlouhé měsíce. Příprava mnohde připomíná bojové manévry: do ústavu smí ve stejný čas maximálně dva lidé "zvenku", takže se sestavují pořadníky a návštěvy jsou časově limitované. Vstup do pokojů je zakázaný, jídelna jako místo setkání, nejlépe s dvoumetrovým odstupem, plně vyhovuje. Ne, nejde o kritiku ústavů − dělají, co mohou, aby ochránily své klienty. I proto řada z nich vůbec své brány zatím neotevřela a stále promýšlí, jak na to.

Koronavirus jen zviditelnil slabiny české ústavní péče pro seniory, nemohoucí i zdravotně postižené, jež se opírá o velkokapacitní zařízení, kde mají klienti jen minimální prostor pro individuální plány a potřeby. Jednota pro deinstitucionalizaci, k níž se přidalo dalších 16 akademiků a akademiček, proto na začátku května vyzvala ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou ke stažení připravované novely zákona o sociálních službách. Novela prý nejenže rezignuje na postupné zrušení velkokapacitních ústavů, ale ani nebrání vzniku nových. Naopak chybí plán rozvoje komunitních a individuálních služeb, který sice popisuje Národní strategie sociálních služeb, nicméně tento popis přechodu k "lidským službám" zůstává stále na papíře.

"Od té doby se nic nezměnilo, dodnes čekáme na oficiální odpověď ministryně Maláčové," uvedla Terezie Hradilková, předsedkyně Jednoty pro deinstitucionalizaci a metodička změn v sociálních službách.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 28.05.2020 18:52
Jestli nehledat hlavní přìčinu jinde. Co třeba snaha o nedůstojné žití místo důstojného umírání? Plus samozřejmě na západ od nás jsou jen třicet let naprmřed, proto tam i tolik řádí corona. No a neodpustím si, včera se tu p. Hrstková bije za soukromé podnikání na úkor bydlení, dnes zase za sociální péči. Skoro jako kdyby byla příbuzná s p. Udženijou...
28.05.2020 12:15
Co je hlavní pointa celého toho článku? Co za hlavní informaci si z toho mám odnést? To je nějaký prodloužený facebookový status, ne? Na to tak je ten článek dlouhý, tak mi o to míň dal. Rozklikla jsem, protože mě toto téma zajímá, nedozvěděla jsem nic nového ani nic zajímavého. Celková struktura textu, samotný obsah a ten "fenomenální" závěr, kde tedy konečně došlo na ta slova z titulku článku.... Připadne mi to jako taková trochu lepší slohovka z devítky, nezlobte se na mě.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru