Boj proti koronavirové pandemii tvrdě zasáhl naši ekonomiku, shodují se země Evropské unie, proto je potřeba pomoci těm, kterým teď nejvíce hrozí hospodářská krize. O návrhu podpůrných opatření bude ve středu jednat Evropská komise. Plán pak musí jednomyslně schválit všechny členské země unie. Spory panují o to, kolik peněz rozdělit a zda je poskytnout jako granty, nebo jako půjčky, jež by státy později musely vrátit. Mezi ty, kdo nechtějí, aby byl záchranný balík příliš velký, patří i Česko.

Nevratné granty hájí Itálie a další země nejvíce zasažené pandemií. Navrhují, aby si státy prostřednictvím Evropské komise půjčily na trzích a aby komise tyto peníze těžce postiženým zemím rozdělila právě formou grantů.

Italy či Španěly minulý týden podpořily velké unijní státy, tedy Německo a Francie. Navrhly vznik fondu v rámci společného evropského rozpočtu, který by přerozdělil granty v celkové výši 500 miliard eur, tedy přes 13 bilionů korun. "Německu se bude dařit dobře jen tehdy, když se bude dobře dařit Evropě," prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Upozornila, že vzhledem k hospodářské provázanosti evropských zemí je jejich bytostným zájmem nenechat spadnout do hluboké hospodářské krize ty, které poškodil koronavirus.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru