Už několik týdnů přesvědčuje americký prezident Donald Trump světovou veřejnost, že by se koronavirus měl léčit antimalariky. Aby šel příkladem, bral preventivně lék na malárii s účinnou látkou hydroxychlorochin. Teď ale narazil. Světová zdravotnická organizace (WHO) pozastavila testy, které měly prokázat, zda je zmíněná látka schopná opravdu pomoci v boji s chorobou covid-19. Uvedla, že lék má mnoho vedlejších účinků, způsobit může například potíže se srdcem.

O nežádoucích účincích přitom experti hovořili už dříve. Trump ale na jejich názor nedal. Na otázku, zda mu prášky doporučil lékař Bílého domu, reagoval po svém. "Zeptal jsem se ho na to. A on odpověděl: 'No, jestli chcete,'" řekl. Antimalarika proti koronaviru navrhoval původně i americký podnikatel Elon Musk, netvrdil však, že při nynější pandemii určitě pomohou.

Dosud provedené testy neukazují, že by Trumpem doporučovaný lék proti chorobě covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zabíral.

Zastavení testů spojuje WHO se studií, již minulý týden zveřejnil prestižní vědecký časopis The Lancet. Do studie se zapojilo 96 tisíc lidí, 15 tisíc z nich dostalo lék s látkou hydroxychlorochin nebo příbuzným chlorochinem. Užívali je buď samotné, nebo v kombinaci s antibiotiky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru