Pomoc firmám od státu v době pandemie je pomalá a nedostatečná, přítěží je byrokracie a dlouhé lhůty pro vyřízení žádostí o pomoc. Čeští podnikatelé nyní více než kdy jindy kritizují vládu za to, jak se v krizi stará o firmy a živnostníky.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund, se účastní jednání Národní ekonomické rady vlády a kritiku vlády ze strany podnikatelů vnímá jako opodstatněnou jen zčásti. Jádro problému podle něj tkví v tom, že infrastruktura na pomoc v době krize je nedostatečná.

"Na každém setkání apelujeme na členy vlády, předkládáme grafy a výpočty ohledně toho, kolik miliard chybí ekonomice. Teď jsme aktuálně spočítali, že i když bude nově schválený záruční program Covid III čerpán na maximum, bude letos v ekonomice, v likviditní potřebě (ihned použitelné peníze − pozn. red.), chybět zhruba 300 miliard korun. Ano, pomoc je pomalá, ale nemyslím si, že by to byl záměr vlády nepomáhat," řekl Kovanda v diskusi, která se konala ve vydavatelství Economia a jejímž hlavním tématem bylo podnikání v Česku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.