Ze dne na den přišel kvůli koronaviru o práci profesionální tanečník Miroslav Kosík z Břeclavi, který vystupuje hned v několika divadlech. Když vláda pod hrozbou nekontrolovatelného šíření nákazy omezila v polovině března shromažďování lidí a zakázala kulturní akce, přišel o veškerou obživu. Šel proto na brigádu a dostal podporu od státu. Teď se ale dozvěděl, že podporu musí vrátit a platit bude i penále.

"Když protivirová opatření přišla, zbylo mi z plného kalendáře jen prázdno. Byl jsem úplně bez příjmů," vzpomíná na první šok. Už roky si vydělává jako osoba samostatně výdělečně činná. "Den po vyhlášení zákazu shromažďování jsem šel do supermarketu. Fronta přes celý obchod a nestíhající prodavačky, na kterých si všichni vylévají zlost. Bylo mi jich líto," říká Kosík.

Protože tušil, že situace se k normálu jen tak nevrátí, začal si rychle hledat brigádu. "Zrovna v tom supermarketu hledali pomocnou sílu. Odepsal jsem na inzerát a přišel na pohovor. Vzali mě a hned jsem začal pracovat. Potřebovali akutně lidi," líčí nucenou změnu profese. S jinými příjmy nebo s pomocí od státu v tu chvíli nepočítal. "Kompenzační bonus pro OSVČ tehdy nikdo nezmiňoval. Myslel jsem jen na to, že když si nevydělám jinde než v divadle, nebudu mít na jídlo, nájem ani na splátky," vypravuje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru