Premiér Andrej Babiš (ANO) nabídl náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Informaci serveru TN.cz předseda vlády potvrdil České televizi. Svůj návrh Babiš musí ještě projednat v pondělí ve vládě s koaličním partnerem.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ještě předtím prohlásil, že si nedokáže představit setrvání Prymuly na postu náměstka pro zdravotní péči. Vadí mu jeho výroky do médií a že s ním své rozhodnutí odejít z ministerstva neřeší osobně. Prymula totiž minulý týden oznámil, že chce ve funkci náměstka skončit koncem května a že o tom již jednal s premiérem Babišem.

Jako důvod v médiích uvedl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. Právě prověrka pro něj totiž může být problém, protože ji doposud nezískal. To však ministr Vojtěch v úterý odmítl s tím, že prověrku po všech svých náměstcích požaduje od loňského dubna.

"Po těch výrocích, které jsem slyšel, kdy ani se mnou o tom nemluvil osobně, si jeho setrvání neumím úplně představit," řekl ministr České televizi. Bude rád, pokud Prymula jako epidemiolog a vakcinolog bude dál s ministerstvem spolupracovat v expertní pozici.

"Já s panem profesorem diskutuji o nějaké jeho další roli, v rámci jeho dalšího působení na Úřadu vlády. Protože v tom zdravotnictví máme strašně moc projektů, které chci realizovat," řekl ale dříve premiér Babiš. Mluví také o "velice dobré komunikaci" s Prymulou. Náměstek dřív přitom sám naznačil, že má nabídky ze soukromého sektoru. Chtěl by se prý věnovat komerčnímu výzkumu.

Rozhovory s Babišem podle Prymulových vyjádření v úterý večer o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, nechtěl tedy říct, kam míří. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. "Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto," řekl Prymula v televizi Nova.

Prymula dříve řekl, že má dvě podmínky, za jejichž splnění na ministerstvu setrvá, ale neřekl jaké. Podle informací Hospodářských novin souvisely s tím, že náměstek pro sebe za současných okolností nevidí v úřadu budoucnost.

Aby mohl setrvat v pozici náměstka, musí totiž podle ministerského nařízení disponovat zmíněnou bezpečnostní prověrkou. Prymula si o ni zažádal už loni, dosud ji však nezískal. Právě i kvůli chybějící prověrce chtěl z funkce odborného náměstka odejít už zkraje letošního jara. K tomu, aby zůstal, ho přesvědčil Babiš po nástupu epidemie koronaviru.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru