Když výstřední postava stane v čele menšího státu, výsledkem bývá bizarnost. Když se to však přihodí v pátém největším a pátém nejlidnatějším státě světa, zadělává se na solidní malér, který ve spojení s pandemií nemoci covid-19 může znamenat katastrofu. Právě to sledují Brazilci, kteří při prezidentských volbách před rokem a půl doufali, že Brazílii z korupčního labyrintu vyvede rázný politik s kariérou důstojníka u výsadkářů. Velikost zklamání odpovídá velikosti předchozích nadějí.

Na začátku svého úřadování Jair Bolsonaro potvrzoval očekávání. Ministrem spravedlnosti například udělal populárního soudce Sergia Moru, který proslul při procesech s řadou vysokých politiků obviněných z korupce. Obraz se ale začal trhat, když letos v dubnu Moro odstoupil po zásahu prezidenta do policejního vyšetřování týkajícího se i Bolsonarova syna.

Tehdy ještě byla Brazílie daleko od nynějších hrozivých statistik nákazy covidem-19. Nyní se počtem nakažených dostala na třetí místo na světě za Spojené státy a Rusko a tento týden počet mrtvých v průběhu 24 hodin poprvé přesáhl jeden tisíc − a to oficiální čísla nemusí popisovat celou realitu. S pandemií zápasí řada zemí, ale Brazílii řídí prezident, který dlouho popíral vysoké riziko nákazy a stavěl se proti jednoduchým a účinným opatřením, jako je třeba bezpečný odstup mezi lidmi. Ta nakonec začali nařizovat sami guvernéři jednotlivých států federace nebo starostové měst.

V nynějším neblahém stavu se kombinuje bagatelizace problému s nevědomostí, kdy Jair Bolsonaro propaguje, podobně jako americký prezident Trump, užívat proti covidu-19 antimalarikum. Během necelého měsíce se také poroučeli dva ministři, profesí lékaři, z čela klíčového resortu zdravotnictví. Perspektiva není příliš povzbudivá. Možná že prezident, jehož popularita upadá, bude muset odejít stejně jako jeho předchůdci. Obětí pandemie bude ale bohužel mezitím každým dnem přibývat.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru