Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu po třech měsících nárůstů klesla na 2,39 procenta z březnových 2,45 procenta. Objem hypoték sice proti březnu klesl, přesto jich banky poskytly za 17,85 miliardy korun, což znamenalo nejsilnější duben v historii. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla.

"Pokles sazeb je překvapivý i přesto, že Česká národní banka již v březnu dvakrát snížila sazby. Banky se totiž vypořádávají s vyšším rizikem a stále ještě přijímají žádosti o odklad splátek. Do hry ale vstupuje i konkurenční boj. Sazby v březnu a dubnu snížily především menší banky," uvedl specialista firmy Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Očekávaný dramatický propad hypotečního trhu kvůli pandemii koronaviru nepřišel. V dubnu banky poskytly 6744 hypoték. V meziročním srovnání vzrostl jejich počet o 349 a objem o více než 3,2 miliardy korun. "Proti březnu sice poskytly banky o 650 hypoték méně a objem poklesl téměř o miliardu korun, přesto objem poskytnutých hypoték letos v dubnu překonal i dosud rekordní duben roku 2017, a stal se tak nejsilnějším dubnem v historii ukazatele," podotkl.

Vzhledem k tomu, že banky přes uvolnění úvěrových limitů poskytují hypotéky převážně do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) místo povolených 90 procent, je dubnový výsledek nečekaný.

"Zájemce o hypotéku je kvůli většímu riziku případného budoucího nesplácení ještě pod větším drobnohledem než před koronavirovou krizí. Banky omezují například i některé druhy příjmů, které akceptují pro výpočet bonity žadatele. S hypotékou se nyní mohou rozloučit lidé, kteří pracují například v cestovním ruchu či pohostinství," dodal Sýkora.

Úrokové sazby hypoték by kvůli nejistotě, která panuje na hypotečním trhu, výrazněji klesat nemusely. Na začátku května snížila hypoteční sazby Moneta Money Bank, a to o 0,2 procentního bodu na 2,62 procenta. Banka Creditas od poloviny května zlevnila hypotéky o 0,21 procentního bodu na 2,09 procenta. Největší hypoteční banky ale zatím stále vyčkávají.

"Dubnový výsledek v objemu sjednaných hypoték je v kontextu celé situace na trhu překvapivý, protože banky jsou přísnější v posuzování bonity klienta. K tomu byla celá země v nouzovém režimu a možnosti, jak si vyřídit hypotéku, byly omezenější než obvykle," míní ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Ukazuje to, jak moc byla poptávka zadržena nedostatkem bytů. Rekordní duben podle analytika společnosti Bidli Daniela Horníka potvrzuje fakt, že v době pandemie mají lidé více času řešit svoje osobní záležitosti a zájem o vlastní bydlení roste navzdory aktuální nelehké situaci.