Situace v ekonomice se bude zhoršovat, letní měsíce budou těžké, říká předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula. Po státu žádá, aby připravil dlouhodobý program pomoci. Používat na půjčky evropské peníze je podle něj nesmysl, který proces sanace ekonomiky poznamenané karanténními opatřeními komplikuje. A kurzarbeit by měl fungovat jako v Německu, což se neděje. Není problém, kdyby deficit rozpočtu dosáhl 600 miliard korun, říká Středula v rozhovoru pro HN.

HN: V březnu jste odhadovali přes 400 tisíc lidí bez práce, změnil se nějak váš odhad?

Nejraději bych řekl, že všechno zafungovalo tak, jak mělo, že firmám přišla státní pomoc, kterou potřebují, takže to nebude tak hrozné. Jenže uvést to nemůžu. Stále bohužel realisticky vypadá na 400 až 450 tisíc nezaměstnaných a propad ekonomiky o pět až devět procent. Ze všech státních programů zafungoval jen Antivirus, který o něco zpomalil propouštění. Úvěrové programy − Covidy − nemají patřičný efekt, nedodávají firmám likviditu. Už máme i signály, že následkem toho redukují počet pracovních dnů z pěti na čtyři, lidé v tom případě přijdou až o 25 procent příjmu.

HN: Kterých oborů se to dotkne nejvíc?

Největší díl problémů padá na firmy v cestovním ruchu, s tím se ale svezou i firmy, které dodávají do tohoto sektoru zboží a služby. Od prádelen po výrobu autobusů. Další problém je letecký průmysl. Tím nemám na mysli dopravce, ale výrobu součástek, jichž je Česko významným subdodavatelem.

HN: Bývalý šéf Komerční banky Vávra říká, že hrozí strukturální nezaměstnanost a zároveň nedostatek pracovníků. Tedy že budou nezaměstnaní třeba lidé z turistického průmyslu, ale zároveň bude kritický nedostatek stavebních dělníků, dejme tomu na stavby dálnic, protože z Česka zmizeli cizinci. Souhlasíte s tím?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru