Během několika týdnů se rozhodne o dalším fungování cestovních kanceláří v Česku. Důvodem je dopis Evropské komise adresovaný ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové. V něm komise označila českým parlamentem dříve schválený zákon, podle kterého cestovky klientům nemusí peníze proplácet a místo toho jim mohou dát poukaz na jinou rek­reaci, za protiprávní.

Kabinet má nyní čas do konce května, aby na kritiku reagoval. Pokud zákon zruší, tuzemské cestovní kanceláře budou muset svým zákazníkům vracet zálohy, když o to sami požádají. "Dopis byl překvapující, v současné chvíli je ale zákon platný a my se jím stoprocentně řídíme. Pozitivní je zpětná vazba od klientů samotných. Od turistů, kteří s námi cestují dlouhodobě, cítíme důvěru a solidaritu. Naprostá většina klientů vouchery vnímá jako variantu, která je přijatelná pro obě strany," říká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Upozornění se přitom netýká pouze Česka. Směrováno je k dalším dvanácti členským zemím, které se úpravou vnitrostátní legislativy snaží pomoci zachránit tamní cestovní kanceláře. "Bez obdobné formy pomoci, kterou v podobě poukazů podstatná část evropských zemí přijala, by přežití cestovních kanceláří bylo zásadně ohroženo a s tím i činnost jejich dodavatelů. Úsilí o záchranu oboru je deklarovaným cílem rovněž na evropské úrovni. Akt ze strany Evropské komise považujeme za nelogický a nepochopitelný," říká prezident Asociace cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

Z průzkumu veřejného mínění, který přinesl Institut pro politiku a společnost, vyplývá, že čtvrtina občanů už své rezervace zrušila. Takřka stejná část populace zatím s rozhodnutím vyčkává. Před vypuknutím krize přitom dovolenou v zahraničí plánovalo až 55 procent Čechů.

"Komise Česko kritizuje opakovaně. Nejprve kvůli nošení roušek, pak kvůli uzavření hranic, následně z důvodu brzkého rušení zavedených opatření a nyní i v případě 'lex voucher'. Čedok se vždy řídil platnou legislativou a dodržováním českých zákonů a je tomu tak i nyní," říká mluvčí Čedoku Eva Němečková. Situace se podle ní mění ze dne na den. "Před pár týdny náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula hovořil o zavřených hranicích na dva roky a dnes jednáme prostřednictvím Asociace cestovních kanceláří o zahraničních dovolených, což je docela dynamická změna."

O nutnosti vytvořit jednotnou strategii ze strany státu hovořil i ředitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr. "Nechci na nikoho házet vinu, ale pro nás jako cestovky je naprosto klíčové, abychom věděli, jaká budou přesná kritéria vycestování. Nikdo neumí číst z křišťálové koule, ale bylo by dobré sjednotit pravidla vycestování třeba se zeměmi, jež nejsou koronavirem tolik postižené."

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru