Ministerstvo zdravotnictví v pátek dopoledne představilo podmínky, za jakých se může obnovit další část provozů a služeb zakázaných kvůli pandemii nemoci covid-19. V pondělí 25. května se mají znovu otevřít například hotely, vnitřní prostory restaurací, hrady a zámky nebo kempy. 

Hromadné akce včetně těch ve vnitřních prostorách budou od 25. května povoleny nejvýše pro 300 osob. Pokud bude epidemie dál pod kontrolou, kapacita se od 8. června zvýší na 500 lidí a od 22. června na 1000. 

Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a u vstupu poskytnou pořadatelé návštěvníkům dezinfekci. Velké společenské nebo sportovní akce byly zakázány, protože podle epidemiologů spolu s cestováním do zahraničí představovaly největší riziko šíření nákazy mezi lidmi.

V neděli 17. května končí platnost nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronaviru 12. března. Zákazy, které mají platit i poté, proto vláda převede z režimu krizového zákona na opatření podle předpisu o ochraně veřejného zdraví.

Do restaurací či na koupaliště jen s rouškou

Ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení, která se znovu otevřou veřejnosti 25. května, bude platit povinnost nošení roušky pro personál i hosty. Lidé u stolů ji budou moci odložit jen při konzumaci jídla a pití. Při dalším pohybu po restauraci ji budou muset mít nasazenou. Uvnitř hospod, barů a restaurací bude platit zvýšená dezinfekce, stejně jako na zahrádkách. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví.

U vstupu do stravovacího zařízení i na zahrádku bude muset být pro hosty dezinfekce na ruce. Před usazením nové skupiny hostů bude muset personál dezinfikovat stůl a židle. Provozovatelé musí bránit shromažďování lidí a dohlížet na dodržování povinného odstupu. Pokud je to možné, odstup by měli dodržovat i pracovníci.

Vnitřní prostory restaurací, hospod, barů, nočních klubů a diskoték budou navíc muset být uzavřeny mezi 23:00 a 06:00. Občerstvení ale budou moci v této době prodávat přes výdejové okénko. K omezení podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ministerstvo přistoupilo s ohledem na zatím nejasný budoucí vývoj epidemiologické situace a zkušenosti ze zahraničí. Nejnověji podle něj právě provoz nočních klubů v Jižní Koreji vedl ke zvýšení počtu nakažených.

Především v nočních klubech a na diskotékách je podle Vojtěcha složité zajišťovat dodržování základních pravidel, jako jsou například dvoumetrové rozestupy mezi lidmi. Provoz takových zařízení v nočních hodinách by podle něj mohl i v České republice vést ke zhoršení epidemiologické situace, uvedl.

Také na koupalištích budou lidé muset po 25. květnu nosit roušky, nutné nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné jsou dvoumetrové rozestupy. Před vstupem si návštěvníci musí vydezinfikovat ruce. 

"Neměl by tam rozhodně vstupovat někdo, kdo se necítí dobře a trpí nějakým infekčním onemocněním," řekla na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová. Lidé se podle ní nemusí s rouškou slunit nebo s ní plavat, povinná je ale například při cestě pro jídlo nebo na toalety.

Povoleno bude využívat i sprchy a šatny ob jednu skříňku. Provozovatelé koupališť musí stanovit osobu zodpovědnou za dodržování opatření. Nejméně dvakrát až třikrát denně musí provozovatelé dezinfikovat všechna zařízení, která návštěvníci používají. Tobogany jsou povoleny, musí se ale dodržet rozestupy 1,5 metru i ve frontě, atrakce typu vlnová řeka jsou zakázány.

Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. S výjimkou bazénů pro plavání kojenců musí být voda chlorovaná na maximální povolenou míru. Ve vířivkách je třeba kapacitu upravit tak, aby byly dodrženy rozestupy 1,5 metru, v sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka.

Harmonogram rozvolňování od 25. května:

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví (pro zvětšení klikněte na obrázek) 

Otevřou hrady i zoo, povoleny budou návštěvy seniorů

Lidé budou moci od pondělí 25. května navštěvovat také státní hrady a zámky. Stejně jako na jiných místech budou muset nosit roušky a dodržovat rozestupy, což budou muset provozovatelé expozic kontrolovat. Lidé by si také měli dopředu koupit na internetu časové vstupenky. Obdobné podmínky budou platit pro návštěvníky a provoz zoologických a botanických zahrad, jejichž vnitřní prostory se také v pondělí otevřou návštěvníkům. 

Počet návštěvníků v placených venkovních prostorech památek v jednom dni nemá přesáhnout 150 osob na hektar. Provozovatelé památek mají častěji dezinfikovat povrchy, personál musí mít zajištěnou dezinfekci i pro sebe. Provozovatelé také mají zabránit tomu, aby se lidé více shromažďovali třeba před toaletami, automaty, v odpočinkových zónách, na hřištích nebo u občerstvení.

Pro vnitřní expozice památek budou platit stejná omezení, jako nyní platí pro již otevřená muzea. Lidé tedy mají dodržovat od sebe odstupy dva metry s výjimkou rodinných příslušníků. Na jednoho návštěvníka má připadnout plocha přibližně deset metrů čtverečních, i v interiéru musí být k dispozici dezinfekce a mají se dezinfikovat plochy, kterých se dotýkají ruce. Povinné je nošení roušek a pravidelné větrání, doporučená je ozonizace vzduchu. Pořadatelé také mají zajistit, aby se lidé příliš nehromadili, a mohli tak dodržet dvoumetrový rozestup.

V zoologických a botanických zahradách se má zamezit zbytečnému křížení cest personálu a návštěvníků. Provoz restaurací v těchto zahradách bude omezený stejně jako ve všech běžných restauracích.

Od 25. května budou také povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány. 

"Bude to dobré i pro psychickou pohodu obyvatel těchto zařízení," řekl ministr zdravotnictví. Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce. Pokud je to možné, měly by se návštěvy uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách. Na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou přepážkou.

Nařízení má mírnější a přísnější formu, která bude zavedena podle toho, jak se bude dál epidemie nového typu koronaviru v ČR vyvíjet. Přísnější stanoví pro jednoho klienta jen jednu návštěvu denně a musí se dodržovat dvoumetrové rozestupy.

Tábory budou mít přísnější hygienu

Hygienické požadavky k ochraně proti koronaviru na letních táborech budou záležet na tom, zda půjde o tábor v budově, chatkách či stanech. Tábory budou muset dbát na důsledné dodržování pravidel osobní i provozní hygieny. Vyžadovat se bude vstupní důsledné provedení zdravotního filtru u dětí i ostatních účastníků akce a zvýšený zdravotní dohled na táboře.

Povoleny by měly být tábory do 300 lidí, při příznivém vývoji epidemiologické situace hodlá ministerstvo zdravotnictví tento počet 8. června navýšit do 500 lidí. U stanových táborů by měl být počet omezen na 100. Tábory se budou moct uskutečnit od 27. června.

Účastníci tábora by podle doporučení ministerstva měli zůstávat v areálu tábora nebo ve volné přírodě. Neměli by cestovat hromadnou dopravou, navštěvovat města, koupaliště a bazény, hrady ani zámky. Omezit by se měly i návštěvy rodičů.

Všichni budou muset odevzdat čestné prohlášení o bezinfekčnosti, které nesmí být starší než jeden den. Organizátoři táborů by také po rodičích měli vyžadovat doložení lékařského posudku z letošního roku. Lékařský posudek uvádí, že je dítě k účasti způsobilé. Běžně platí dva roky, takže ho rodiče využívají opakovaně.

Tábory budou muset být dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem, tekoucí vodou a toaletním papírem. Děti musí mít k dispozici vlastní ručníky. Samostatné hygienické zázemí bude muset mít personál kuchyně a na táboře bude muset být vyhrazeno místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu.

Po každém táboře by se měl celý jeho prostor vydezinfikovat. Mezi jednotlivými turnusy by tak měla být prodleva alespoň osm hodin, nejlépe celý den, doporučilo ministerstvo. Děti nebudou moct uklízet prostor tábora, pouze pokoje či stany.

O konání putovních táborů bude rozhodnuto až na základě aktuální epidemiologické situace, v současnosti je ministerstvo letos nedoporučuje. Příměstské tábory by se měly řídit obecnými opatřeními, která proti koronaviru stanovuje vláda. Rážová nicméně jejich pořadatele vyzvala, aby se snažili dodržovat i zpřísněné pokyny pro ostatní druhy táborů.

Švédské stoly v hotelech nezmizí

V hotelech a dalších ubytovacích zařízeních, která budou moci znovu začít fungovat od 25. května, bude možné jídlo dále podávat formou bufetů. Měla by u nich ale být obsluha nebo by měly nabízet jednoporcová jídla. V hotelech bude nutné dodržovat přísná bezpečnostní a hygienická pravidla. Pro hosty budou muset být k dispozici materiály s informacemi o opatřeních a požadavcích. 

U bufetové nabídky by měl být informační stojan s vymezením rozestupů nebo koridoru. Pečivo by mělo být podáváno individuálně, omáčky či dresinky by měly být jednoporcové. Stůl musí personál prostřít až po usazení hostů.

Ve veřejných prostorách hotelů a dalších ubytovacích zařízeních, jako jsou recepce, chodby či konferenční místnosti, musí být mezi personálem a hosty dodržována dvoumetrová vzdálenost. Na recepci se doporučuje instalace plexiskla. Pera, tužky, klíče či přístupové karty musí být po každém použití dezinfikovány, případně vyměněny. Provozovatelé mají dát přednost bezkontaktnímu elektronickému přihlášení k pobytu.

V pokojích je před ubytováním nového hosta nutné zajistit kromě běžného úklidu také dezinfekci vypínačů, klik, ovladačů nebo telefonů. Pokud je použita klimatizace, měl by být zvolen režim s omezením recirkulace vzduchu. Stejný režim by měl platit pro celé ubytovací zařízení. Žádoucí je také časté větrání prostor. 

Ve čtvrtek přibylo 82 případů koronaviru, v květnu zatím nejvíc

Ve čtvrtek přibylo v České republice 82 případů koronaviru. V květnu je to dosud nejvyšší denní přírůstek, celý měsíc se nicméně stále drží pod stovkou. Od začátku epidemie se nakazilo 8351 lidí, z nich se už 5241 vyléčilo a 293 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Dvě úmrtí připadají podle popůlnoční statistiky na webu ministerstva zdravotnictví na uplynulý den. Aktuálně se s nemocí potýká 2817 lidí.

Naposledy přibylo více než sto nakažených poslední dubnový den, od té doby jich bylo méně než 80 a poslední týden denní přírůstek nepřekročil šedesátku. Jaký byl čtvrteční podíl nově odhalených nemocných mezi testovanými, bude jasné až po zveřejnění počtu testů kolem 09:00. Posledních 12 dní zůstával tento ukazatel s jedinou výjimkou pod jedním procentem.

V nemocnicích bylo podle posledních údajů 217 nakažených, z toho 42 pacientů bylo ve vážném stavu. Testů včetně opakovaných u stejného člověka bylo dosud provedeno téměř 335 tisíc.

Z potvrzených případů nákazy je jich nejvíc v Praze – 1914, z toho více než tisícovka už se vyléčila. V Moravskoslezském kraji dosud onemocnělo 1180 lidí. Na Vysočině a v Jihočeském kraji je případů nemoci nejméně, kolem 180.

V přepočtu na počet obyvatel je nejvíce zasažen Karlovarský kraj, kde připadá bezmála 148 případů na 100 tisíc lidí. Následují Praha a Olomoucký kraj. Nejlépe jsou na tom stále jižní Čechy, kde mají na 100 tisíc obyvatel zhruba 28 nemocných.

Hlavní město eviduje i nejvíce obětí, celkem 94, následuje Moravskoslezský kraj se 46 mrtvými. Dlouhodobě nejnižší je údaj u Zlínského kraje, počet zemřelých se tam během čtvrtka o jednoho zvýšil na dva. Dvě třetiny úmrtí připadají na lidi od 75 let, další pětina je ve věkové skupině 65 až 74 let. Dvě nejmladší oběti jsou ve věkové skupině od 25 do 34 let.