Na monitoru notebooku v kanceláři středočeské hygienické stanice září mapa Prahy a okolí. Je na ní několik různě velkých puntíků. "Čím větší puntík, tím delší dobu tam člověk byl," vysvětluje epidemioložka Dana Černá. Jedno z výraznějších modrých koleček označuje Holešovice. "Největší tečky jsou obvykle místo bydliště a zaměstnání," dodává Černá.

Takzvaná vzpomínková mapa pomáhá lidem, kteří se nakazili koronavirem, snáze si při rozhovoru s hygieniky vybavit, kde se v posledních pěti dnech pohybovali a na koho při tom mohli nákazu přenést. Soubor nástrojů využívajících digitální technologie vláda nazývá chytrou karanténou a slibuje si, že díky ní Česko zvládne případné další vlny nákazy. "První vlnu epidemie jsme zvládli, musíme se připravovat na druhou," řekl minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Klíčové je podle něj rychle hasit lokální ohniska nákazy, což by chytrá karanténa měla zajistit.

Výskyt nákazy v posledních týdnech slábne. Na hygienických stanicích je tak oproti březnu či první půlce dubna, kdy počty nemocných rostly po nižších stovkách, poměrně klid. "Naštěstí už nepřibývá tolik pozitivních případů. Ale zase třeba řešíme výskyt onemocnění na pracovišti," říká vedoucí středočeského epidemiologického odboru Dana Taclová. Do kanceláří či továren se nyní po postupném rušení plošných opatření vracejí statisíce lidí.

Zatím se hygienici s chytrou karanténou sžívají. Při současných počtech nakažených by se obešli i bez vzpomínkových map.

Pokud s sebou ale rozvolňování opatření přinese nárůst počtu nakažených, pomoc s takzvaným trasováním se bude hodit.

"Pomáhá to, pokud je člověk časově vytížený. Má třeba zaměstnání, při němž se hodně pohybuje. Ne každý si přesně pamatuje, kde byl před třemi dny," vysvětluje nad mapou studentka 2. lékařské fakulty UK Barbora Fryčová, kterou její škola poslala středočeským hygienikům na výpomoc. O mediky už ale hygienici kvůli znovuotevření univerzit brzy přijdou.

Čtyři druhy hovorů

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru