Když počty obětí pandemie koronaviru v Itálii stoupaly exponenciální řadou, zdála se pozice vlády v čele s premiérem Giuseppem Contem neotřesitelná. Postup kabinetu schvalovalo přes 90 procent voličů a předseda vlády se těšil více než 70procentní podpoře. Nyní, když se země s třetí největší ekonomikou eurozóny chystá na druhou fázi uvolňování opatření, která omezila pohyb lidí a zmrazila hospodářský život, vládou otřásají spory a dosavadní líbánky s veřejností se zdají být u konce.

Roztržku uvnitř vlády vyvolala ministryně zemědělství z liberální strany Italia Viva Teresa Bellanovová návrhem legalizovat pobyt více než půl milionu imigrantů. Ti by tak mohli opustit mnohdy přeplněné tábory, kde je riziko znovuoživení pandemie, a zároveň pomoci italskému agrárnímu sektoru, kam ze střední a východní Evropy letos nemůže dorazit na 200 tisíc pracovních sil. Bellanovová argumentovala, že kdo se staví proti legalizaci pobytu imigrantů, napomáhá otrocké práci načerno a organizovanému zločinu.

Koaliční partneři z Hnutí pěti hvězd se zprvu vzepřeli, aby potom přišli s kompromisem dočasné, jednoměsíční legalizace pobytu omezeného počtu lidí. Co by uvnitř koalice bylo snesitelné, by však italským zemědělcům příliš nepomohlo. A když naopak "hvězdáři" přišli s nápadem propustit z přeplněných cel na šest tisíc vězňů, ukázalo se, že mezi nimi má být i přes čtyři stovky odsouzených mafiánů.

Nedomyšlená rozhodnutí a sílící dojem veřejnosti, že některé sektory jsou drženy příliš zkrátka, připomněly nesourodost koalice, kde se spojili levicoví populisté s liberály a středovými socialisty jen proto, aby k moci nepustili pravicového eurofoba Mattea Salviniho v čele strany Liga. Premiér Conte zatím může spoléhat na to, že za něj není náhrada. Ale pád vlády země, jejíž zadlužení už před propuknutím pandemie dosahovalo 140 procent HDP a jejíž ekonomika letos klesne možná až o 10 procent, by se přímo týkal celé eurozóny.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru