Vracíme se do zaměstnání, otevírají se obchody, můžeme znovu posedět na zahrádkách. První fázi koronavirové krize máme za sebou. Je to dobrý čas na mezisoučet. Co jsme se zatím o společnosti a jejích lídrech dozvěděli?

1. Dokážeme si pomoci sami. Češi prokázali, že si dovedou poradit. Letitá zkušenost z komunistického režimu, kdy neschopná vláda nedokázala zajistit v podstatě nic, takže lidé byli odkázáni na kutilskou svépomoc, se zúročila ve chvíli, kdy nynější vláda nedokázala zajistit dostatek ochranných pomůcek. Lidé si vyrobili desítky milionů roušek, což byl s velkou pravděpodobností základ úspěchu, kterým se teď vláda chlubí. Jinde ve světě bylo vcelku nemyslitelné, aby vláda nařídila nošení ochranných prostředků, jež nedokázala zajistit. V Česku se nad tím nikdo nepozastavil. Legendární schopnost improvizace byla klíčem k tomu, že Česko má (spolu se Slovenskem a několika dalšími středo- a východoevropskými státy) nejmenší počet nakažených a obětí na milion obyvatel v Evropě. V tomto smyslu je společnost silná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

0 0 13.05.2020 09:09
V jednom a tom samém odstavci píšete o tom, že lidé s uzavřením hranic sami a svobodně souhlasili (i já jsem s nimi souhlasil resp. chápal důvody v danou dobu), ostatně kam by člověk cestoval (fyi, patřím ke skupině pohybující se v zahraničí velice často pracovně i osobně)... a v tom samém odstavci z toho vyvodíte závěr, že nám nezáleží na svobodě? Já s vámi nesouhlasím a věřím tomu, že kdyby stav vláda uzavření hranic uměle a neúnosně prodlužovala, zažijeme úplně jiné projevy. Ostatně už po měsíci jich začalo vehementně přibývat.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru