Tuzemská měna je v posledních dnech opět v nemilosti zahraničních investorů a spekulantů. A to i přesto, že běžný i podnikatelský život v Česku i dalších evropských zemích se díky ustupující pandemii koronaviru postupně vrací do normálu. Slabší měna může mimo jiné vést ke zdražení dováženého zboží.
Jedno euro se tento týden obchodovalo na finančním trhu až za kurz okolo 27,60 koruny. Před týdnem přitom stálo i o 60 haléřů méně. Důvodem současného oslabování jsou obavy z dalších kroků České národní banky. Její snahy o tlumení dopadů krize by nemusely skončit jen u snižování úrokových sazeb. Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler říká, že trh patrně překvapila debata o možném obnovení kurzového závazku, tedy o umělém oslabování koruny. "ČNB doposud pouze připouštěla možnost vstupu na trh, pokud by koruna skokově oslabovala," uvedl.
Koruně v úvodu tohoto týdne neprospěly výroky Tomáše Holuba, člena bankovní rady ČNB. Centrální bankéř připustil využití méně tradičních nástrojů měnové politiky, pokud by to situace tuzemské ekonomiky vyžadovala.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru