Před rokem jsem v debatě HN zmiňoval, že držíme velký podíl hotovosti, protože nevíme, kdy se objeví nějaká "černá labuť". A to se i stalo. Tvrdí to místopředseda představenstva investiční společnosti ZFP Investments Peter Lukáč. Firma obhospodařuje ZFP realitní fond, do jehož portfolia patří logistické areály, obchodní centra a kancelářské budovy v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Hodnota majetku fondu, jehož prostřednictvím mohou peníze zhodnocovat i drobní investoři, dosahuje v současnosti okolo 8,8 miliardy korun.

HN: Jaký dopad má současná situace na váš nemovitostní fond?

Naše portfolio je rozložené geograficky, což znamená, že vlastníme budovy v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a v Polsku. Důležitá je také sektorová diverzifikace. Máme kancelářské nemovitosti, logistiku i nákupní centra. A toto jsou dva základní principy rozložení našeho portfolia. To se nám nyní ukazuje jako velmi prospěšné, jelikož každý ze států v regionu přistupuje jinak k řešení situace okolo koronaviru. Stran různorodosti našich nemovitostí můžeme říci, že kancelářských budov se situace výrazněji nedotkla. Jako majitelé budov poskytujeme stále stejné služby. Nevidíme tedy důvod cokoliv měnit.

HN: Kdo jsou hlavně vaši nájemníci? Odklad plateb za nájem musíte pociťovat…

Jsou to velké nadnárodní firmy, které nemají problém platit dále nájemné. Takže zde dosud nedošlo k žádnému výraznému výpadku. Samozřejmě že i v těchto domech se dole nacházejí například malé kavárny a ty jsou zavřené. Jejich podíl na příjmech z budov je ale okolo jednoho dvou procent. Takže vliv je velmi malý. V celém středoevropském regionu nyní platí pravidlo, že nájemníci tři měsíce nemusí platit nájemné, respektive jeho splatnost je posunuta. Nicméně i tak jej musí doplatit do konce roku. Takže my máme smlouvu, vystavili jsme fakturu a tu nyní vedeme jako neuhrazenou. Ale stále je to aktivum, pohledávka vůči nájemníkovi.

Peter Lukáč (47)

Vystudoval MBA program s diplomem od americké City University of Seattle. V počátku kariéry pracoval mimo jiné v pojišťovně Nationale-Nederlanden. Od roku 2002 působí ve slovenské investiční společnosti IAD Investments a od roku 2008 je členem představenstva. V roce 2012 byl u vzniku dceřiné firmy ZFP Investments. V ní působí jako místopředseda představenstva.

Co se týká logistiky, tam nejsou žádné výpadky nájemného. Samozřejmě nájemníci se ozývají a ptají se, zda jim snížíme nájemné. Ale spíš to jen zkoušejí v souvislosti se situací okolo covidu-19. Přistupujeme k nim individuálně.

HN: A kdybychom se podívali na obchodní centra?

Máme v Česku Frýdu ve Frýdku-Místku a na Slovensku máme obchodní centrum v Popradu. V obou zemích došlo na příkaz vlád k uzavírání center. Můžeme ale říci, že za březen byla vyplacena většina nájemného. Co se týče dubna, faktury byly rovněž vystaveny, druhá věc je, jak budou zaplaceny. A zde čekáme, jak se k tomu vlády postaví. V Česku už došlo k přijetí opatření 50-30-20 (stát je připraven podnikatelům přispět 50 procenty na nájemné za předpokladu, že pronajímatel sleví 30 procent, pozn. red.). Na Slovensku zatím vláda konkrétní krok nepřijala. V Česku přijaté opatření je zajímavé a racionální. Je ale třeba doplnit, že 20 procent našich nájemníků mělo otevřené obchody i během krize − šlo například o potraviny či drogerie. Zavřené byly obchody s oblečením či obuví, sportovními potřebami a samozřejmě jídelní zóny. Díky zmíněnému schématu 50-30-20 nakonec celkový dopad na fond nebude tak dramatický.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru