Proč se dostaly do sporu dvě země vedené komunistickými stranami? A proč si na Čínu stěžuje už nejen Vietnam, ale další státy v sousedství asijské supervelmoci? Protože Peking pod vedením prezidenta a generálního tajemníka jediné a vládnoucí strany Si Ťin-pchinga často a sebevědomě dává najevo své rostoucí ambice. Komunisté v Hanoji si už před 41 lety vyzkoušeli, že oficiálně deklarované přátelství mezi národy jde stranou, když jsou ve hře mocenské zájmy. Válečný střet na pomezí března a dubna 1979 trval sice jen 18 dní a skončil faktickým patem, kdy si úspěch nárokovaly obě strany. Podstatné však bylo, že Čína pohněvaná vietnamským zásahem proti maoistickému, ultralevicovému režimu v Kambodži předvedla, že ohrožení svých regionálních zájmů neváhá trestat i vojenskou silou.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru