Téměř po dvou měsících se blíží chvíle, kdy bude možné vyjít na ulici bez roušky. O dalším zmírnění protikoronavirových opatření bude vláda jednat dnes, povinnost nosit roušky je jedním z bodů diskuse. "Je potřeba debatovat o tom, jak dál, jestli je nenosit jen ve vnitřních prostorech," uvedl premiér Andrej Babiš v neděli na CNN Prima News. Ještě ve čtvrtek přitom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznámil, že roušky se budou venku povinně navlékat až do 15. června.

"Pokud zjistíme, že se situace vyvíjí dobře, můžeme nějakou fázi uvolňování urychlit. Udělali jsme to několikrát, můžeme to udělat i s rouškami," připustil včera vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Epidemiologové jsou ale opatrní. Podle Rastislava Maďara, šéfa týmu Karanténa, který na ministerstvu radí s uvolňováním protiepidemických opatření, by se měly roušky venku nosit až do poloviny června. Maďar připomíná, že mytí rukou spolu se zachováváním rozestupů mezi lidmi a právě s nošením roušek představují základní trojicí opatření, která Česku umožnila epidemii zvládnout.

"Když budeme v dalších dvou velkých vlnách rozvolňovat opatření, potřebovali bychom tuto základní trojici, která nás chrání, zachovat," uvedl epidemiolog s tím, že pondělní debata ministrů o tom, jestli není na čase roušky venku přestat nosit, bude hlavně politická.

I Hamáček se ale kloní k názoru, že bude lepší nenutit dál lidi roušky venku nosit. "V uzavřených prostorách smysl mají. Mimo uzavřené prostory vláda jejich nošení doporučí. Pak bude na obyvatelích, aby se rozhodli, jestli chtějí chránit ty ostatní. To je debata, kterou povedeme," potvrdil ministr vnitra.

Vláda současně oznámila, že Poslaneckou sněmovnu už s největší pravděpodobností nepožádá o další prodloužení nouzového stavu. Ten by v takovém případě skončil v neděli 17. května.

"Tím, jak jsme zrychlili uvolňování, zejména ve vztahu k maloobchodu, padlo poslední velké omezení. Vše ostatní bude možné zvládnout podle zákona o ochraně veřejného zdraví a popřípadě dalších zákonů," uvedl Hamáček. "Plán rozvolňování zvládneme s kompetencemi ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví," potvrdil premiér Babiš.

Kvůli tomu, aby nemusela prodlužovat nouzový stav, chtěla původně vláda posílit pravomoci ministerstva zdravotnictví. Proti tomu se ale minulý týden postavila sněmovna a odmítla s tím souhlasit. Podle ní by se dalo příliš moci jedinému člověku, tedy ministru Vojtěchovi. A poukázala i na to, že Městský soud v Praze zrušil několik omezovacích opatření ministerstva zdravotnictví právě s argumentem, že šlo o tak velké zásahy do života lidí, jaké může vydávat pouze celá vláda.

Podle premiéra Babiše tak kabinet v pondělí projedná nový, takzvaný pandemický zákon. Ten počítá mimo jiné s tím, že by mimořádná rozhodnutí ministra zdravotnictví dodatečně do 48 hodin stvrzovala vláda.

Vláda chce také udělat revizi krizových pravidel. Zákon o krizovém řízení, podle něhož sněmovna nouzový stav vyhlásila, byl přijat po povodních v roce 1997. A byl tomu také uzpůsoben. S pandemií jeho autoři nepočítali. Hamáček odhaduje, že se do ústavního zákona o bezpečnosti vloží nový nouzový stav − stav pandemie. "Bude podléhat kontrole sněmovny, která může kdykoliv říct, že nesouhlasí, a hlasováním ho vypne," uvedl. Změna by podle něj měla být hotova koncem léta.

Nouzový stav zřejmě bude do 17. května, dřív asi skončí i povinnost nosit roušky,
Nouzový stav zřejmě bude do 17. května, dřív asi skončí i povinnost nosit roušky,
Foto: HN – Lukáš Bíba
Nouzový stav zřejmě bude do 17. května, dřív asi skončí i povinnost nosit roušky,
Nouzový stav zřejmě bude do 17. května, dřív asi skončí i povinnost nosit roušky,
Foto: HN – Lukáš Bíba
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru