Vláda se dostává do patové situace, z níž musí během několika dní najít východisko. Buď se smíří s tím, že některá protiepidemická opatření společně s nouzovým stavem příští neděli skončí, nebo vymyslí cestu, jak je prodloužit. Jednou z možností podle opozice je, že vybrané pasáže harmonogramu uvolňování by kabinet přepracoval. Nová, volnější pravidla by pak mohla platit třeba pro nošení roušek i pro restaurace či obchodní centra. Hlavní debata ale proběhne ve čtvrtek na schůzi vlády, po ní by měla být situace jasnější.

O tom, jak bude stát fungovat a jakými nařízeními se bude řídit po skončení nouzového stavu, jednal ve středu se zástupci opozice vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Měli před sebou několik možností včetně třeba prodloužení nouzového stavu o týden až dva do konce května. To po předchozím odmítání jako variantu tento týden připustil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Hamáček a předáci opozice rozebírali řešení, která by měl ministr vnitra konzultovat s vládou ve čtvrtek. Půjde například o nový zákon, který by dočasně posílil pravomoc ministra zdravotnictví. Vedle toho připravují i revizi ústavního zákona o bezpečnosti, kterým se dosud Česko v krizích řídilo. Debatovali rovněž o pravidlech, která budou v zemi platit, pokud nouzový stav skutečně 17. května skončí.

Nouzový stav

◼ Nouzový stav je zatím vyhlášený do neděle 17. května, tento režim platí od 12. března.
◼ V první fázi vyhlašuje na 30 dní nouzový stav vláda. O jeho další prodloužení musí žádat sněmovnu, která tak může kontrolovat, jak si kabinet při epidemii počíná.
◼ Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vydával některá protiepidemická opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Čtyři z nich ale pražský městský soudu prohlásil za nezákonná a zrušil je.
◼ ANO původně chtělo krizi vyřešit tím, že navýší pravomoci Vojtěcha, který by sám bez kontroly vlády i parlamentu mohl omezení vydávat. ČSSD s tím ale v pondělí na schůzi vlády nesouhlasila, podle ní by to bylo protiústavní.
◼ Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jako řešení navrhuje novelu ústavního zákona o bezpečnosti země. I o tom jednal ve středu s opozicí s tím, že by vedle nouzového stavu vytvořili stav celostátní epidemie, který by propojili s upravenými krizovými zákony a novou podobou epidemického ústředního krizového štábu. Návrh by mohl být do podzimu hotový.

"Většinově jsme se shodli na tom, že pokud se dramaticky nezmění nákazová situace, nevidíme důvod stav nouze prodlužovat. Kdyby se epidemie koronaviru zhoršila, můžeme svolat na 14. května mimořádnou schůzi sněmovny a prodloužit ho," uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle předsedy poslaneckého klubu starostů Jana Farského padlo i to, že většinu protiepidemických opatření může ministr zdravotnictví vydat i po 17. květnu. "Jen nebudou plošná a bude je muset řádně odůvodnit," dodal Farský s tím, že ministerstvo bude muset lépe vysvětlovat, na základě jakých faktů omezení navrhuje. "Například nebude moci nařídit nošení roušek všude, ale může je zavést v MHD, uzavřených prostorách a venku je jen doporučit. Nebo nemůže plošně zakázat provoz restaurací, ale může stanovit pravidla, jak mají fungovat," vysvětluje Farský. "Tato pravidla lze stanovit snadno podle zákona o ochraně veřejného zdraví," dodává předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Takové rozvolnění nicméně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odmítá, prosazuje povinné plošné nošení roušek do června.

Vnitřní prostory restaurací, obchodní centra, tetovací salony, hotely, zámky i zoo se mají podle původního harmonogramu otevírat 25. května, tedy týden po skončení nouzového stavu.

Hamáček debatoval i o novém dočasném zákoně, který by do konce roku posílil pravomoc ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Tento plán politici přezdívají lex specialis. "Vláda ve čtvrtek probere lex specialis ke koronakrizi, který se v parlamentu projedná v řádném režimu, a vnitro navrhne novelu krizové legislativy," uvedl Hamáček. Na rozdíl od opozice nechává otázku prodloužení nouzového stavu otevřenou. Není tak vyloučené, že se bude konat mimořádná schůze sněmovny, na níž Babiš již potřetí požádá poslance o prodloužení tohoto stavu.

Nový zákon by podle Jurečky rozšířil Vojtěchovy pravomoci do konce tohoto roku a současně by ho omezil v tom, že by jeho rozhodnutí třeba po 48 hodinách musela potvrdit vláda. Sám Vojtěch říká, že by nově v seznamu jeho pravomocí měla přibýt třeba možnost omezit hudební akce, veletrhy, výstavy, koupaliště, obchodní centra či kadeřnictví. "Tímhle se nemají posílit kompetence ministra, jen se má posílit schopnost státu rychleji reagovat ve chvíli, kdy je ohroženo zdraví občanů. Navrhujeme, aby mimořádná opatření vždy schvalovala vláda," vysvětluje Vojtěch.

Vojtěch a Hamáček ale nejsou dohodnutí na společném postupu. Šéf ČSSD chce "lex specialis" připravit v řádu pěti až šesti týdnů, tedy ve zkrácených termínech, ale nikoli v superrychlém režimu legislativní nouze, který dosud vláda využívala. Vojtěch je jiného názoru. "Návrh dočasného covidového zákona je možné projednat ve stavu legislativní nouze, proto stále věřím, že to stihneme do 17. května, aby zákon plynule navázal a nesetkali jsme se tady se situací, že se všechny rizikové provozy ze dne na den otevřou," říká. Na rozdíl od opozice tvrdí, že mu jeho kompetence neumožňují opatření prodloužit i po klíčovém datu konce stavu krize.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru