Vláda pomůže podnikatelům, kteří si stěžují na problémy s placením nájmů kvůli omezeným možnostem fungování v koronavirové krizi.

Uhradí za ně polovinu měsíční činže.

"Jsme připraveni uhradit za nájemníky padesát procent jejich nájmu za celé druhé čtvrtletí. Ovšem za podmínky, že si za toto období vyjednají s pronajímatelem slevu z nájmu ve výši třiceti procent," popsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání vlády, která podporu schválila.

Ve výsledku by tak 50 procent nájmu pokryl stát, třicet procent zaplatil vlastník budovy a pětinu nájemník.

Speciální program připraví ministerstvo průmyslu a obchodu do týdne. O podporu budou moci žádat všechny firmy, které byly kvůli vládním opatřením odstaveny od provozu a musely platit komerční nájem.

200 tisíc

Tolika podnikatelů by se mohla podpora týkat. Stát to vyjde zhruba na čtyři miliardy korun.

Státní rozpočet bude zmíněná podpora stát zhruba čtyři miliardy korun.

Pomoc by se podle Havlíčka mohla týkat 150 tisíc až 200 tisíc podnikatelů.

Návrh by podle Svazu obchodu a cestovního ruchu mohl zachránit řadu firem před bankrotem. "Mělo by to umožnit velké části obchodů přežít. Důležité teď je, aby se pomoc k firmám rychle dostala," řekl prezident svazu Tomáš Prouza.

O podporu budou moci žádat firmy bez ohledu na to, zda měly po dobu vládních omezení zcela zavřeno, prodávaly přes e-shop či měly otevřené prodejní okénko. Problém však pro řadu z nich může představovat dohoda s vlastníkem budovy. Bez dodatku smlouvy, ve které pronajímatel snižuje nájemné minimálně o 30 procent za období od dubna do června, stát podporu neposkytne.

Z reakcí firem, které HN v posledních dnech oslovily, však vyplývá, že ne všichni majitelé komerčních prostor jsou ochotni na snížení nájmu přistoupit.

"Pár obchodních center řeklo, že nám dají až padesátiprocentní slevu z nájmu. Většina se k tomu ale vyjadřuje tak, že se nic neděje," popsal například majitel oděvní firmy Pietro Filipi Michal Mička.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ještě začátkem víkendu hovořil o tom, že by stát přispěl podnikatelům na nájmy pouze třetinou. "Jsem rád, že se nám nakonec podařilo schválit vyšší variantu," prohlásil Havlíček.

Pro stát bude vyšší varianta znamenat přibližně miliardu až 1,5 miliardy korun ze státního rozpočtu navíc.

Potíže s placením nájmu chtěl kabinet původně vyřešit pouze tím, že firmám umožnil odložit platby za období od 12. března do 30. června. Nájemné za tuto dobu tak mohou zaplatit kdykoliv během roku. Firmy si však stěžovaly, že to jejich problém neřeší, pouze oddaluje.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru