Vláda v Pekingu včas neinformovala Světovou zdravotnickou organizaci o tom, že v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve střední Číně se během loňského prosince objevila nákaza způsobená novým typem koronaviru. Naopak s varováním světa záměrně otálela, aby získala čas a vytvořila si zásoby nezbytné pro boj s počínající epidemií, jež následně nabyla charakter globální pandemie. Čína během ledna výrazně zvýšila dovoz a naopak omezila vývoz zdravotnického materiálu a potřeb, například plicních ventilátorů, roušek, plášťů a rukavic. K těmto závěrům podle agentury AP dospělo ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA v dosud nezveřejněné zprávě vypracované minulý týden.
V nedělním rozhovoru pro televizní stanici ABC News se ke zprávě vyjádřil také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. "Můžeme potvrdit, že Komunistická strana Číny udělala všechno pro to, aby si byla jista, že svět se včas nedozví, co se děje."
Ministr také připomněl, že ty čínské lékaře a další odborníky, kteří se snažili o vzniku nebezpečné nákazy bezodkladně informovat, čínské úřady s použitím různých výhrůžek umlčely, jakékoli informace o nákaze se úředně cenzurovaly a zatajoval se skutečný počet obětí.
Agentura AP současně připouští, že některé "chybné kroky" čínské vlády jsou patrně důsledkem byrokracie, přísné kontroly informací a rovněž přístupu jednotlivých úředníků, kteří se zdráhají svým nadřízeným sdělovat špatné zprávy.
Důkazy o tom, že Čína záměrně tajila informace o šířící se epidemii, v lepším případě mlžila, předkládá také australský list Saturday Telegraph. Kritizuje fakt, že Peking ještě 20. ledna zpochybňoval varování ze zahraničí, že virus je přenosný z člověka na člověka. Kromě toho měly čínské úřady wuchanskému Ústavu virologie nařídit, aby zničil záznamy o pokusech s virem. Číňané se zpočátku také zdráhali poskytnout západním expertům informace o zkouškách životaschopnosti viru.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru