Ekonomové bývají často kritizováni, že se málo zapojují do snahy o zmírnění klimatické změny, která zřejmě stojí i za současným extrémním suchem. A trochu právem: například nejcitovanější vědecký časopis v ekonomii, Quarterly Journal of Economics, nikdy nepublikoval článek na toto téma.

Nicméně za ekonomické modely klimatické změny už byla dokonce udělena Nobelova cena, a to v roce 2018 Williamu Nordhausovi. A právě nobelovská přednáška prof. Nordhause vystihuje klasické dilema ekonomů: na jednu stranu vnímají urgenci změn klimatu, na druhou stranu musí poměřovat výnosy a náklady, takže nehledají řešení "za každou cenu".

Existuje ale nástroj, kterému zatleská i ekonom, protože je účinný, levný a má řadu vedlejších pozitivních účinků: stromy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jiřina Jirešová 05.05.2020 18:39
"Když se procházíte lesem v Nové Anglii, kde je dotací méně, vidíte zídky, jež kdysi oddělovaly jednotlivá pole a pastviny." S hlavním sdělením článku nelze nesouhlasit, ale tohle je trochu úlet: abychom viděli něco takového, nemusíme jet do Nové Anglie. Stačí odjet do bývalých Sudet, kde o lesem pohlcená bývalá pole, pastviny, sady a celé vesnice zakopneme na každém kroku. ČR je už dnes (i díky poválečnému vylidnění Sudet) mnohem více zalesněná, než před sto lety.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru