Do telefonu pozdraví a také se rozloučí v češtině. Saský premiér Michael Kretschmer v rozhovoru pro HN říká, že spousta lidí si už zvykla na svět bez hranic, ať už jde o jejich běžný život, práci či podnikání. Byl to on, kdo v Německu nahlas kritizoval sousední Česko a Polsko za náhlé uzavření hranic jako jedno z opatření v koronavirové pandemii bez předchozího sladění.

HN: Pro deník Welt jste řekl, že Česko a Polsko uzavření hranic se Saskem nekoordinovaly. Jak podle vás měla taková koordinace vypadat?

Nepřísluší mi předkládat Česku a Polsku požadavky. Ale jako člověk žijící v pohraničním regionu si samozřejmě přeju, abychom spolu žili v dobrých sousedských vztazích. Především v časech nouze je proto dobré společně zvážit, jak takové období překonat. K tomu patří i snaha domluvit se, když jde například o péči o pacienty v nemocnicích nebo o to, opatřit si ochranné pomůcky. Můžeme se učit jeden od druhého a vzájemně si pomáhat.

Německo se tak od Česka poučilo ohledně zakrývání obličeje na veřejnosti. Velmi podrobně jsme sledovali, když to premiér Andrej Babiš v Česku nařídil. Mělo to vliv i na to, jestli takové opatření zavedeme v Německu.

HN: Na začátku byla podle vás koordinace nedostatečná?

Na začátku žádná dostatečná koordinace neexistovala.

Michael Kretschmer (44)

Premiérem čtyřmilionové spolkové země Sasko se stal v prosinci 2017.

Rodák ze Zhořelce (Görlitz) na německo-česko-polském pomezí je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU), tedy nejsilnější německé strany, která má v čele spolkového kabinetu kancléřku Angelu Merkelovou.

V Sasku vládne diplomovaný inženýr Kretschmer spolu se sociálními demokraty a Zelenými.

Má dva syny.

HN: Je to teď lepší?

Praxe nás tomu naučila. Všichni jsme závislí na tom, aby pendleři mohli překračovat obě strany hranic. Lidé bydlí v Česku nebo v Německu, ale pracují u sousedů. Jsou tam nepostradatelní. Je proto dobře, že po přísném uzavření hranice byl následně přijat režim k ulehčení situace pendlerů.

HN: Zdá se vám, že česká opatření byla příliš přísná?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru