Vláda chystá speciální zákon, jímž chce pomoci hotelům a restauracím, které musely kvůli koronavirovým opatřením zavřít provoz. "Je to ta nejpostiženější skupina," řekl premiér Andrej Babiš z ANO v neděli v pořadu Televizní noviny: Speciál televize Nova.

Detaily pomoci mají být známé po dnešním jednání vlády a jejího ekonomického poradního týmu NERV, už teď je ale podle Babiše zřejmé, že zákon by měl počítat se snížením daně z přidané hodnoty "v hotelech a ubytovacích zařízeních na 10 procent na jídlo, nealkoholické nápoje a pivo". V současnosti tato daň činí 15 procent, restauracím už DPH klesla na 10 procent od května.

Provozovatelé podniků, kteří jsou v nájmu a nějak se jich dotkla vládní opatření, pak v případě, že se dohodnou s pronajímatelem, budou moci požádat o to, aby za ně v období od 12. března do konce letošního června hradil 50 procent nájmu stát. Dalších 30 procent má platit pronajímatel a 20 procent nájemce. Babiš počítá s tím, že úpravy využije 125 tisíc provozovatelů hotelů či restaurací.

4 mld. Kč

by stát podle premiéra zaplatil za příspěvky na nájmy podnikatelů, když by jim z celkové částky uhradil 50 procent.

Takto hodlá návrh předložit vládě ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček za ANO. Babiš ještě v sobotu v rozhovoru pro server iDnes.cz mluvil o tom, že by stát hradil třetinu nájmů a týkalo by se to těch, kteří museli zavřít provoz. Včera večer v TV Nova se však přihlásil k Havlíčkově širší verzi.

"Mělo by nás to stát čtyři mi­liardy," odhaduje Babiš. Stát se také pokusí motivovat Čechy k tomu, aby využívali především služeb hotelů a restaurací v Česku. Napomoci by tomu měl zvažovaný voucher v hodnotě 5000 korun, který by si firmy mohly odepsat z daní.

Podobný voucher funguje na Slovensku, tam může mít hodnotu až 500 eur (asi 13 750 korun) a firmy s alespoň 50 pracovníky ho musí proplácet povinně. S tím, že zaměstnanci přispějí 55 procenty a zbytek platí pracovník ze svého. Jak by měl přesně vypadat český voucher, zatím není známé, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) však dosud mluvila o tom, že by pro firmy měl být dobrovolný. Také tyto detaily by mohly být známější po dnešním jednání vlády, finální podobu pak určí parlament. Opozice ale vesměs dává najevo, že návrhům, které mají pomoci domácím podnikatelům, hodlá vyjít vstříc. Konkrétně požadavek na to, aby stát pomohl zavřeným hotelům a restauracím, původně právě od opozice vzešel.

"Vláda naše připomínky a návrhy přehlasuje, nechce o nich jednat a pak je předloží jako svůj návrh. Nejdůležitější ale je, že to předloží. Může počítat s naší podporou. Hlavně rychle, prosím. Ať se toho malé podniky dožijí," komentoval to, že by stát hradil část nájmů v uzavřených podnicích, šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Musím říct, že i naše opozice to navrhovala, plédovala za to," připouštěl v neděli večer Babiš.

Premiér dále uklidňoval, že stát nehodlá bránit lidem v cestování do zahraničí, v gesci to mají ministryně Dostálová a ministr zahraničních věcí z ČSSD Tomáš Petříček. Babiš však připouští, že to v tuto chvíli není pro jeho vládu priorita.

"Naši lidi můžou cestovat, akorát je nikde nepustí. Jestli budou moci jet na dovolenou na Slovensko nebo do Chorvatska, rozhodnou tamní vlády," řekl Babiš.

Kvůli současné situaci také nejspíš podle Babiše dojde k odložení elektronické evidence tržeb "až do Vánoc". Zatím sněmovna schválila pozastavení celé EET na dobu vyhlášeného nouzového stavu a následující tři měsíce. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Včera Babiš poznamenal, že vláda podle něho už nebude znovu sněmovnu žádat o jeho prodloužení.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru