Sehnat dost roušek pro své obyvatele i zaměstnance obecních úřadů dává starostům už více než měsíc pořádně zabrat. Většina z nich od státu zatím žádné nedostala, musí si je tedy shánět sami. Do toho řídí chod radnic kvůli zamezení šíření koronaviru složitě na dálku. Před pár týdny starostům pomoc od státu přece jen dorazila − ovšem úplně jiná, než čekali.

Ministerstva vnitra a financí obcím doručila třístránkový manuál, jak je to "s rozdáváním ochranných roušek občanům obce z hlediska zákona o obcích a předpisů v oblasti účetnictví". Nad obsahem dokumentu někteří kroutí hlavou a další si z něj dělají legraci. Manuál na zaúčtování darovaných či nakoupených roušek je to poslední, co by v uplynulých týdnech řešili.

Navíc je napsaný tak těžce prostupným úředním jazykem, že ho lze přečíst jen s vypětím všech sil. Hned zkraje v něm například stojí: "Z hlediska zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, bude třeba chápat rozhodnutí o poskytování roušek občanům (obyvatelům) jako rozhodnutí v tzv. nevyhrazené pravomoci rady podle § 102 odst. 3 zákona o obcích. Bude přitom možné, aby rada svým usnesením v obecné rovině stanovila podmínky poskytování roušek (např. počet připadající na jednoho občana či obyvatele, evidenci poskytnutých roušek) a na základě takto obecně formulovaného usnesení již budou roušky vydávány jednotlivým zájemcům pracovníky obecního úřadu."

"Komentář netřeba. Je to čistý halucinogen," reagoval na manuál zastupitel obce Nižbor a známý herec Tomáš Hanák. V manuálu úřady pak třeba vysvětlují, že s občany podarovanými rouškou není potřeba uzavírat smlouvy. "Těch 27 let, co jsem tu na obecním úřadě, se snažím zachovávat selský rozum. Stát by měl být vděčný, že starostové a lidé vůbec situaci zachránili. Našili roušky, pomáhali a byli v pohodě. Kdo přišel na úřad, tomu jsem strčila roušku a dezinfekci, co jsme si sehnali, a zase šel, aby se co nejvíce omezil styk a riziko nákazy," popisuje starostka Nižboru Kateřina Zusková. Že by měla s lidmi uzavírat darovací smlouvy, ji ani nenapadlo.

Stejně tak se obešla bez přemítání, jak na darovanou roušku pohlížet. Na rozdíl od ministerstev, která v manuálu dále píší: "Dle našeho názoru je 'rozdávání' roušek (tj. v podstatě jednorázových věcí) společenskou úsluhou. Jedná se o výdaj obce podle § 9 odst. 1 písm. i) zákona č. 250/2000 Sb.; nejedná se o dar ani o dotaci."

Manuál starostové glosují i na Facebooku. Na svém profilu ho nedávno zveřejnil starosta Kolína Michael Kašpar s povzdechem, že od státu nedostal pro město roušku ani jednu a teď dorazilo tohle. "Toto je, prosím, 'jednoduchý' metodický pokyn," napsal. Jeho kolega z nedaleké Jestřábí Lhoty Václav Nedbal k tomu pak připsal: "Tuto metodiku jsem jako pitomost zignoroval."

Ministerstvo vnitra na otázky HN k manuálu neodpovědělo. A ministerstvo financí ho hájí. "Cílem bylo zrychlit a zefektivnit pomoc," říká mluvčí resortu Michal Žurovec s odkazem i na další dokumenty na webových stránkách úřadu. Některé jsou i srozumitelnější. Rozvádí například, co je to vlastně ona společenská úsluha. "Je to běžná sousedská či přátelská výpomoc. Vzhledem k tomu, že vůle obou stran nesměřuje ke vzniku smlouvy, neexistují mezi nimi žádná vzájemná práva nebo povinnosti, jejichž porušení by právo sankcionovalo," napsal úřad.

Podle předsedy hnutí Starostů a nezávislých Víta Rakušana to celé vypadá tak, že se "úředníci v době krize koronaviru na home officu nudili". "Stát místo toho, aby pomohl zajistit bezpečnost a ochranu svých obyvatel, posílá a vymýšlí další buzeraci," řekl HN.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru