Dividendový výnos je běžným příjmem dlouhodobého akciového investora. Stejně jako kupon pro vlastníka dluhopisů nebo nájem pro majitele nemovitosti. Krize nehýbe jenom s cenami aktiv, ale i s příjmem z nich. Co tedy může očekávat majitel akciového portfolia?

Současná krize je specifická tím, že z hlediska tržního ocenění postihla dividendové společnosti více než zbytek trhu. Došlo k tomu souhrou několika faktorů. Tím prvním je, že součástí je i snaha o rozdání nových karet v oblasti těžby ropy. Drastické snížení cen suroviny, které je důsledkem hlubokého krizového snížení spotřeby a neodpovídající reakce na straně nabídky, vede k pádu cen těžebních společností. A ty patřily k výrazným plátcům dividend, dividendovým aristokratům. Ale i Shell byl nucen oznámit snížení dividend − poprvé od druhé světové války.

Na druhou stranu, mnoho růstových společností, kterým koronavirus přinesl příležitosti, mezi plátce dividend nepatří. Klasicky firmy z oboru informačních technologií. A stačí zmínit obří Amazon, kterému se letos nebývale daří. Dividendy však zatím nevyplácí.

Dalším důvodem, proč jsou zatím dividendové firmy nebývalým otloukánkem je ten, že vyšší dividendy obecně platí evropské firmy. Těm se ale zatím daří hůře.

Navíc evropské firmy mají tendenci škrtat vyplácení akcionářům jako první volbu vylepšení firemního cash flow. U těch amerických je to naopak.

Americké firmy zatím snížily dividendy asi o 10 procent. Jde o významné snížení, nicméně ve srovnání s rokem 2008 se zatím pohybujeme na zhruba polovičním "sestřihu".

Přijdou další firmy, které budou avizovat snížení dividend, ale mezi vítězi se objeví i noví plátci. Pokud se výrazně nezhorší kondice bankovního sektoru, je pravděpodobné, že snížení dividend bude nižší než v roce 2008.

Obecně mají dividendové firmy poměrně značnou finanční sílu a ustojí silnější protivítr než ostatní. Například ConocoPhillips hlásí hotovost ve výši 14 miliard dolarů. Tyto firmy tu s námi zůstanou, přestože jejich struktura dozná změn. A zůstávají smysluplnou investicí pro ty, kteří chtějí z akcií pravidelný příjem.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru