Po mnoha letech nejasností a odkladů začíná konečně dostávat jasné kontury způsob, jakým se bude financovat výstavba nového jaderného bloku v Česku. I když se tomu premiér Andrej Babiš dlouho bránil, vše zatím nasvědčuje tomu, že ČEZ dostane pevně stanovené výkupní ceny. Ty by ho měly ochránit před některými finančními riziky, které s sebou projekt za stovky miliardy nese.
"Musíme být energeticky soběstační, současně také řešit útlum uhlí a požadavky Evropské unie na uhlíkovou neutralitu. I současná situace kolem koronaviru ukazuje, že otázky soběstačnosti a bezpečnosti jsou především na nás, musíme se spolehnout hlavně sami na sebe. Proto potřebujeme nové jaderné zdroje, proto aktuálně řešíme Dukovany II," prohlásil ministr průmyslu Karel Havlíček, který projekt řeší.
Ministři přijali návrhy dvou smluv mezi vládou a energetickou společností ČEZ. Ta první, připravená už loni v létě, pokrývá celou oblast spolupráce a výstavby od výběrového řízení po provoz. Druhá se týká spolupráce při výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech. Stát mimo jiné dává ČEZ možnost odprodat mu celý projekt, a to hned v několika časových bodech, pokud by se pro něj stal příliš rizikovým.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru