Celosvětově poslední údaje o ekonomice trhají jeden rekord za druhým. Data z amerického trhu práce naznačují, že za pět týdnů o práci přišlo 26 milionů Američanů. Tržby v obchodech či průmyslová produkce zaznamenaly nejhlubší propad od konce druhé světové války. Podobný obrázek naznačují předstihové ukazatele v Evropě. O to víc překvapí vývoj rizikových aktiv jako akcie a korporátní dluhopisy.

Agentura Moody's uvedla, že v březnu bezpečné americké firmy, tedy ty s investičním ratingem, úspěšně upsaly nové dluhopisy za 256 miliard dolarů. Což je nejvyšší objem vydaných dluhopisů za jeden měsíc. Historicky na druhém místě je květen 2017 s "pouhými" 165 miliardami, došlo tedy ke zvýšení rekordu o 55 procent.

U rizikových firem s ratingem ve spekulativním pásmu agentura Moody's v dubnu očekává úpis dluhopisů asi za 30 miliard dolarů, a duben tak bude patřit mezi desetinu nejlepších měsíců v historii.

Akciový index S&P 500, zahrnující největší americké firmy, za měsíc přidal téměř 28 procent a zažitou konvencí můžeme říct, že býčí trh je zpět.

Vysvětlením těchto rozevřených nůžek jsou poslední kroky Fedu, který do finančního systému za pět týdnů napumpoval asi 2,5 bilionu dolarů (2,5 a jedenáct nul), což je asi 11 procent hrubého domácího produktu. Kroky Fedu snižují stres na trzích, ale část finančních trhů se zároveň tváří, že pomohou milionům nezaměstnaných koupit si nový mobil, auto a luxusní dovolenou.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru