U politiků je obvyklé, že říkají něco docela jiného, než si myslí, nebo dokonce, než co je pravda. Ano, i to se děje. A Andrej Babiš je skvělý politik, přinejmenším v tomto ohledu. A ještě k tomu má, přiznejme to otevřeně, trošičku potíže s vyjadřováním.

Babišovy proslovy bývají… jak jen to říct… bývají někdy lehce zamotané. Prostě mluví jako tatar. (Tak a je to venku.)

Na současném premiérovi je vidět, že když otevře ústa a skoro už vydá nějaký zvuk, má silnou myšlenku. A ta se snaží dostat ven. Jenže pak se mu tam objeví ještě jedna myšlenka a ta chce ven také. Někdy je těch myšlenek dokonce i víc. Premiér se s tím pere, ale své divoké myšlenky nepřepere. Což je nešťastné, protože nám z toho pak vychází cosi zvláštního a obtížně uchopitelného. U předsedy vlády to není ideální.

Máme tu přibližně třicet procent voličů, kteří nepotřebují, aby Babiš srovnal svá slova do smysluplných vět. Mají rádi jeho zápal, jeho spravedlivý hněv, kterým jistě bez odpočinku vymetá všechny ty korupčníky ze státní správy a vůbec tady dělá pořádek. Ale my ostatní bychom občas rádi věděli, co to ten člověk, jemuž jsme na docela dost let svěřili stát, vlastně povídá.

V takové situaci pomohou technologie. "Babiš translator", tak by se mohla taková aplikace jmenovat. Vědci a vývojáři na překladači Babišova jazyka už, doufejme, pracují, ale není to lehká práce, jistě uznáte. Bude jim to trvat ještě dlouho a je nejisté, zda se jim to podaří, zda na to současná úroveň umělé inteligence stačí.

Proto se o něco takového prozatím pokusme sami. Za materiál jsme vzali nedávný a znovu poměrně pozoruhodný premiérův rozhovor pro Českou televizi, v němž měl vysvětlit, proč víc nepomáhá živnostníkům, proč jsou zavřené hranice nebo co chce vůbec s koronavirovou pandemií dělat.

Nebylo to snadné, ale udělali jsme maximum pro to, abychom objasnili vše, co předsedovi vlády záměrně nebo náhodně vypadlo z úst. Když si překlad přečte, možná to pomůže i jemu. Pojďme na to.

Babiš: "A všichni nakupovali v Číně a nám se povedlo udělat ten most s Čínou a samozřejmě děkuju všem lidem, že udělali tu akci."

Překlad: Děkuji zejména panu Jakubu Koudelovi z ostravské firmy Reality World, která dodala respirátory za miliony. Vůbec nevadí, že se ta firma jinak věnuje realitním službám a v roce 2017 vykázala zisk 44 tisíc korun a je to jen taková roztomilá náhodička, že pan Koudela byl v tom roce největším sponzorem mého ANO. Děkuju panu Štefanovi Püspökimu, svářeči s jedenácti exekucemi, který nám dodal z Číny tři miliony respirátorů. A určitě moc děkuju i panu Miroslavu Doležalovi, který to má na ministerstvu zdravotnictví na starosti a v obchodních vztazích se zahraničím se plně osvědčil už mezi lety 1983 a 1989, kdy ještě pracoval pod přezdívkou Chlór, což bylo mnohem hezčí jméno, než dali ti důstojníci mně. No nic, Chlórovi taky moc děkuju.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.