Krize vzniklá opatřeními proti šíření nového koronaviru rozdělila trh práce zhruba na třetiny. V jedné se stále nabírá. V té druhé se teď intenzivně přemýšlí o efektivnějším nabírání nových zaměstnanců, připravují se personální audity. A třetí část už propouští. Jak rozsáhlé propouštění v českých firmách kvůli zmiňovaným opatřením bude, se zatím neví. Podle posledních údajů Úřadu práce za březen se zatím ztráty zaměstnání nepropsaly do dat o nezaměstnanosti. Propouštění ale potvrzují podnikatelské asociace i personální společnosti. O tom, že k němu dochází, svědčí i rostoucí zájem o takzvaný outplacement neboli podporu propuštěných na cestě za novou prací. Službu poptávají hlavně velké firmy, které tak investují do své dobré pověsti.

Zatím nejsou v číslech

Nouzový stav trvá už více než měsíc, mnoho výpovědí dostali lidé už na jeho počátku. Březnová míra nezaměstnanosti se zatím ale stále drží na třech procentech, tedy stejné úrovni jako v předchozím měsíci (stejná je i v meziročním srovnání).

"Propad určitě přijde, začne se v číslech objevovat ale až tak za jeden až tři měsíce," říká Tomáš Ervín Dombrovský, datový analytik společnosti LMC, provozovatel portálů Jobs.cz a Práce.cz. To, že zatím není vidět, podle něj způsobuje několik věcí. Jednak dobíhání výpovědních lhůt, jednak vyčkávání firem, které budou výpovědi teprve rozdávat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru