V druhém březnovém týdnu se datový analytik Tomáš Kapler dozvěděl ze zpráv, že je v italských nemocnicích kritický nedostatek plicních ventilátorů. V té době už v Itálii zuřila koronavirová nákaza a na komplikace spojené s ní tu umíralo více než tisíc lidí denně. Kaplera zaujal problém chybějící lékařské techniky, začal si hledat další informace a narazil zhruba na deset let starý výzkum amerického MIT, který se zabýval vývojem nouzových ventilátorů. "Napadlo mě, jestli by nešlo takové ventilátory udělat v Česku" říká Kapler. "Bylo jasné, že kdyby se ta nemoc rozjela jako v Itálii, tak jich je tady nejpozději v půlce dubna kritický nedostatek." V té chvíli vznikala iniciativa Covid19CZ, v níž nabídli pomoc státu v boji s koronavirem lidé z technologického světa. Dvaačtyřicetiletý Kapler zná část jejích zakladatelů a byl také na úvodní schůzce. Přednesl návrh, že jedna z věcí, kterou by mohla iniciativa zaštiťovat, by byl právě vývoj nouzového plicního ventilátoru pro pacienty s covid-19. Ostatní souhlasili.

Přes prostředníky se Kapler spojil s profesorem Karlem Roubíkem z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, zřejmě největším tuzemským odborníkem na plicní ventilátory. "Druhý den mi zavolal, že do toho půjde," vzpomíná Kapler. V té době už však věděl, že nápad z americké univerzity nepůjde použít − šlo jen o provizorní přístroje, které byly určeny k tomu, aby za nemocné dýchaly maximálně hodinu či dvě, jinak by jim poškodily plíce. "Pacienti s koronavirem přitom bývají na plicních ventilátorech napojeni většinou řadu dní," vysvětluje Kapler.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru