Pražský městský soud zrušil omezení volného pohybu, uzavření obchodů a tak dále. Na první pohled to vypadá, že se soudce zbláznil. Jenže je to přesně naopak − zabránil, aby si z nás dělala blázny vláda.

O co jde? Kabinet původně zavedl krizová opatření podle krizového zákona. Jenže pak mu došlo, že pokud se v tomto režimu pojede dlouho, budou moci majitelé zavřených obchodů uplatňovat náhradu škody. Což by stálo velké peníze. A tak nějaký kluzce šikovný legislativec vymyslel, že se pojede podle zákona o veřejném zdraví, který s možností odškodňování nepočítá. Prostě premiéru Babišovi se chtělo nařizovat, ale nechtěl za to nést odpovědnost. Proto se rozhodl pro kličku, jak poškozené podnikatele ošulit. A soud mu nyní řekl: tak takto ne.

Související

Poměry v Česku se tak vrátí z hlavy na nohy. I nejprostší rozum chápe, že když je krize a nařizují se krizová opatření, má to být podle krizového zákona. A protože opatření zasahují celou společnost, mají být pod kontrolou parlamentu, nikoli ležet na libovůli jednoho ministerstva. Což byla situace, která platila dosud. Ministerstvo zdravotnictví dekrety zastavilo celou zemi a rozhodovalo o osudech milionů lidí. To je samozřejmě v demokratické společnosti nepřípustné. Hned se vyrojily útoky na soud. První provedl ústy svého mluvčího prezident republiky Miloš Zeman. Jiří Ovčáček tweetoval: "Co kdybychom rovnou zrušili volby a všechny ústavní orgány? Vždyť tady beztak reálně vládnou nikým nevolení soudci, kteří rozhodují od stolu o osudech 10 milionů lidí!" Je to nesmysl. Soud neřekl, že vláda něco konkrétního dělat nesmí. Jen když to dělá, má to udělat podle práva. To není soudcokracie, to je bránění mocenské libovůli a jasné ne šulení pravidel z nejvyšších míst.

To, že se vláda pod vedením Andreje Babiše takového faulu dopustila, nepřekvapí. Premiér tak fungoval celý život, jako při získávání dotace pro Čapí hnízdo nebo při "daňové optimalizaci" skrze korunové dluhopisy, což expremiér Sobotka nazval slovy nehledanými jako "ojebávání státu". Premiér je prostě zvyklý pravidla obcházet, aby to pro něj znamenalo maximální zisk. Teď chtěl zbavit šance na odškodné firmy a zaplaťpánbůh to nevyšlo. Vláda má do pondělka dost času, aby vyhlásila opatření podle krizového zákona. Podstatné je, že Česko je stále právní stát. Soudy se zjevně nechtějí stát součástí Národní fronty, po které se zřejmě stýská kdekomu. Nejen dlouholetému elévovi Haló novin panu Ovčáčkovi, který soudy za nezávislost napadá.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru