Moudrá poučka říká, dějiny se opakují poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška. Když se ve středu šéf ČSSD Jan Hamáček pochlubil, že vedení partaje schválilo jeho návrh a volebním manažerem sociální demokracie bude Michal Hašek, automaticky se rozsvítila kontrolka: pozor, tohle už tady jednou bylo a nedopadlo to dobře.

Už Hamáčkův někdejší předchůdce Jiří Paroubek, který místo červené mikiny nosíval růžovou, totiž v roce 2005 učinil volebním manažerem ČSSD jednoho hříšníka. Totiž Jaroslava Tvrdíka, přezdívaného Luftjarda, který předtím působil "trafikantsky" coby šéf ČSA. Nápad zapřáhnout talentovaného šíbra do otěží, v nichž mohl přinést straně užitek, aniž by škodil, ale nevyšel. Paroubkova strana musela po volbách v roce 2006 do opozice. Zato Tvrdík si postupně vybudoval kariéru úspěšného lobbisty a experta na Čínu. Není těžké uhodnout, že i Hamáček se ohledně Haška snaží postupovat takticky. Jinak by resuscitace bývalého místopředsedy ČSSD, který se v politice zdiskreditoval prokázaným lhaním, zradou svého stranického předsedy či mlčením o fiktivní mluvčí, nedávala žádný smysl. Vrácením Haška do hry může Hamáček zabít víc much jednou ranou. Potěší a nakloní si Miloše Zemana, k němuž měl Hašek vždycky blízko. A zároveň si předseda ochrání i týl. Když sociální demokracie pohoří v podzimních krajských volbách, půjde to svést na volebního manažera − a tím se definitivně zbavit jeho vlivu. A když nepohoří, tím líp.

Nápad je to fikaný, má však podstatnou vadu. Podobné hrátky si mohou dovolit velké, a nikoli sedmiprocentní strany, jakou je dnešní ČSSD. Té by mělo jít především o udržení či získání voličů, ne o záchranu předsedy. Paroubek kdysi nasazením vysmívaného Tvrdíka neriskoval, že se kvůli tomu sociální demokracie nedostane do sněmovny. Hamáčkovi to s Haškem hrozí, protože množství másla na hlavě tohoto schopného technologa moci zbytek věrných voličů jen tak neskousne. A partaj, která si navzdory trvajícím naschválům od bývalého předsedy Zemana nedá pokoj a opakovaně se uchází o jeho přízeň, je nedůvěryhodná.

S pozicí šéfa mimoparlamentní strany si pak Hamáček bude moci akorát tak bouchnout pytlík. Zatímco lze vzít jed na to, že Hašek se stejně jako Tvrdík v případě nenaplnění oranžových volebních představ neztratí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru