Po období sjednocení společnosti a nadšeného "boje" s epidemií přichází kocovina. S trochou nadsázky se dá říci, že je to podobný vývoj jako za první světové války. Na začátku vlakům odjíždějícím na frontu mávaly nadšené davy s předpokladem, že do Vánoc budou vojáci doma ověnčeni vítězstvím. Jenže místo toho nastala vyčerpávající zákopová válka, která přinesla mnoho neštěstí, ekonomický propad a nadšení vymizelo. Přesně to hrozí i nyní − s covidem budeme bojovat dlouho a v zákopech. Opatření se uvolní, začne vyhrávat covid, pak se opatření zase utuží. Tam a zase zpátky. Bude to únavné a destruktivní. Budeme vystaveni dilematům ekonomickým, etickým, tvrdým politickým střetům, hrozbě nástupu autoritářství a izolacionismu. Naše hodnoty, orientace, společenské uspořádání budou vystaveny největší zkoušce od pádu komunismu před třiceti lety. Když přijmeme přirovnání zápasu s pandemií k válce, tak její opravdu tuhá fáze nastává teď. Zvládneme ji?

Prvním problémem, který bude obtížné vyřešit, je propletenec etiky a ekonomiky. Dosud se zdálo všechno jasné − je nutné zachraňovat životy. Vláda se za tím účelem schovala za experty, epidemiology, kteří řekli: "Musíme udělat to a to, abychom šíření epidemie zabránili." Na jejich pokyn jsme se zavřeli doma a fungovalo to. Počet mrtvých zůstal, řekněme, na únosné míře. Jenže nyní, poté co se podařilo zabrzdit první vlnu nemoci, to už tak jednoduché a jednoznačné rozhodování nebude. Společnost není možné držet donekonečna ve zmraženém stavu, aniž bychom tím poslali ekonomiku a s ní naši životní úroveň do pravěku. Je jasné, že se musíme vracet k aktivitě. Problém je ale v tom, že to musíme udělat za situace, kdy virus nikam nezmizel, je pouze utlumen. Což znamená, že nutně nastoupí otázka, co je možné kvůli záchraně ekonomiky obětovat.

Matematika je přitom neúprosná: když se opatření uvolní více, bude víc nakažených, víc lidí na jednotkách intenzivní péče, víc mrtvých. Systém chytré karantény to sice může zmírnit, ale ne zcela eliminovat. Černý scénář představil na uzavřeném jednání sněmovního zdravotního výboru statistik Ladislav Dušek. Při teoretickém úplném uvolnění opatření by virus prošel za tři měsíce dvěma třetinami populace. Sto padesát tisíc nakažených denně. To se samozřejmě nestane, ale naznačuje to, že uvolnění opatření je spojeno s velkými riziky nových obětí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se