Kadeřnictví bych otvíral jako poslední, ale chápu, že je na to velký tlak, říká epidemiolog Roman Chlíbek. Podobně jako náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vzešel z vojenského lékařství a v oboru epidemiologie a vakcinologie to dotáhl až k akademické hodnosti profesora. Je součástí šestičlenného týmu epidemiologů, který sestavil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V rozhovoru pro HN přibližuje, k čemu zatím čeští vědci při poznávání koronaviru došli.
HN: Představte si, že se můžete vrátit v čase do 1. března, kdy se u nás objevil první případ nákazy koronavirem. Co byste svým kolegům chtěl o viru říct jako první?
Určitě to, jak snadno se šíří v uzavřených skupinách. Ať už jsou to rodiny nebo domovy důchodců. Také jak velké je nebezpečí nákazy mezi zdravotnickými pracovníky. V tuto chvíli u nás tvoří zdravotničtí pracovníci zhruba 10 procent všech nakažených.
HN: Setkal jste se někdy s podobně nevypočitatelným virem, který můžeme šířit, ač se cítíme zdraví?
Podobně těžko může být odhalitelný virus, který způsobuje žloutenku typu A. Hlavně u dětí se setkáváme třeba jen s malým pobolíváním bříška, minimem projevů. Takže se pak virus stolicí dostává do prostředí, kde může kontaminovat vodu. Nebo u člověka nedodržujícího hygienu kontaminovanýma rukama. Ale je pravda, že takto velké epidemie tento virus nikdy nezpůsoboval. Pravděpodobnost, že si někdo po stolici neumyje ruku a podá ji druhému, který jde jíst, je mnohem menší. U koronaviru narážíme na hlavní problém, že jde o kombinaci zcela nového viru, který se šíří tou nejsnadnější cestou přenosu, tedy vzduchem a kapénkami.
HN: Nakolik je reálné riziko, že se nakazíme při letmém kontaktu, například v obchodě? Informace z obchodních center mluví o tom, že mezi tisíci prodavači a prodavačkami jsou naštěstí jen jednotky nakažených a vesměs jde o lidi, kteří se nakazili doma.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Sedmička HN
Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru