Austrálie, která se velikostí, počtem obyvatel nebo vojenskou silou nemůže měřit s jadernou velmocí s jednou miliardou a čtyřmi sty miliony obyvatel, obvykle velice pečlivě zvažuje postup vůči Číně už jen proto, že k ní má geograficky mnohem blíže než evropské země, včetně Česka. Přesto globální rozšíření koronaviru přimělo australskou ministryni zahraničí Marise Paynovou k jednoznačnému požadavku: je třeba ustavit nezávislou mezinárodní komisi, která vyšetří okolnosti vzniku pandemie a to, zda se s informacemi o covid-19 úmyslně nemanipulovalo.

Kam tento požadavek míří, je zřejmé z podmínky, že vyšetřování nemůže být svěřeno Světové zdravotnické organizaci. Důvod je zřejmý: Austrálie sdílí názor Washingtonu, že vedení WHO pojmenovalo šířící se nákazu jako pandemii moc pozdě a že důvodem byly přílišné ohledy na Peking. Proto ministryně Paynová trvá ještě na jednom bodu, transparentnosti vyšetřování.

Austrálie má ještě další dobrý důvod, proč požadovat nezávislé vyšetření původu a rozšíření pandemie a požadovat po WHO, aby skládala účty. V roce 2018 byla pětadvacetimilionová země osmým největším přispěvatelem WHO na světě, zatímco Čína v roce 2018 figurovala až na 21. místě.

Samotný údaj o původu pandemie koronaviru covid-19 může vláda v Pekingu stěží popřít. Přednost proto dostala snaha vytěsnit příběh o vzniku dosud neznámé choroby vyprávěním o jejím úspěšném potření a velkorysé pomoci jiným zemím, které v tomto výkladu vypadají jako neschopné. Ať se ale Čína bude snažit sebevíce, na konci nebude moci nikdy popřít, kde pandemie covid-19 vznikla, a proto se nevyvleče ze svého podílu odpovědnosti za řešení. Tím spíše pomoc, která by měla být samozřejmostí, nelze servírovat jako velkorysost. Natož v případě dodávek zdravotnického materiálu do zemí, jako je Česko, které si navíc Peking nechal krvavě zaplatit.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru