Ty součástky nefoťte, říká kategoricky mladík s rozevlátými vlasy a žlutým respirátorem. "Jinak je skoupí spekulanti a týmy, které ventilátor ještě nemají hotový. My pak nedodáme do nemocnic nic," vysvětluje.

Devětadvacetiletý doktorand Václav Ort spolu s profesorem Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT Karlem Roubíkem jsou v čele týmu, který vyvinul nový přístroj, jenž má pomoci dýchat pacientům nakaženým koronavirem. Má stát zhruba čtvrtinu toho, co stojí běžné plicní ventilátory. Ty jsou v době koronavirové krize nedostatkovým zbožím a jejich klasičtí výrobci je nestačí dodávat.

Ort s Roubíkem, který se vývojem plicních ventilátorů zabývá už 25 let, ale nejsou jediní, díky nimž přístroj existuje. Tým, který jej umožnil v rekordně krátké době vyvinout, má zhruba 30 lidí a další stovky dobrovolníků. S nápadem pokusit se vyvinout nouzové plicní ventilace přišel Tomáš Kapler z iniciativy Covid19CZ, který vědce z ČVUT propojil s dobrovolníky a firmami a vše koordinuje.

Hospodářské noviny byly první, kdo mohl do malé kladenské laboratoře, kde unikátní přístroj vznikl, nahlédnout. Podle původních předpokladů mělo vzniknout pouze 500 ventilátorů, které by v případě nouze pomohly českým nemocnicím. "Již ale máme objednávky na několik tisíc přístrojů z celého světa," říká Kapler.

První setkání

Tento pátek skončila slavnostně první etapa − vývoj. A většina lidí, která se na unikátním díle podílela, se také poprvé v životě po měsíční spolupráci skutečně viděla, když se sešla v sídle třebíčské firmy MICo, kde se budou přístroje montovat. Vše totiž dosud probíhalo on­-line. "Každé odpoledne jsme se všichni spojili na chatu a říkali si, co je potřeba," popisuje Kapler.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru