Kamnáři, malíři pokojů či truhláři mohou od pondělí znovu otevřít své prodejny. První z pěti fází postupného uvolňování přísných opatření se týká také farmářských trhů, autobazarů nebo venkovních tréninků profesionálních sportovců. Seznam všech řemeslných živností, které mohou v pondělí otevřít své obchody, je uvedený v živnostenském zákonu.

Regulaci, která měla zabránit šíření nákazy nového typu koronaviru, přijala vláda před více než měsícem. Od té doby jsou uzavřeny hotely, restaurace či většina obchodů. Minulé úterý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) představil scénář postupného návratu ekonomiky do normálu. V pátek ho vláda definitivně schválila. "Vláda posvětila první změny, nyní jsme to vložili přímo do legislativní formy," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Řemeslníci a další podnikatelé, kteří se rozhodnou své prodejny znovu otevřít, ale budou muset dodržovat hygienická pravidla. Kromě povinného nošení roušek a rozestupu alespoň dva metry budou muset zákazníkům nabídnout dezinfekci či rukavice.

Řemeslníci mohli i v předchozích týdnech pracovat na již domluvených zakázkách. Zavřené provozovny je ale podle prezidenta Cechu obkladačů a viceprezidenta Hospodářské komory Romana Pommera připravily o nové zákazníky. "Neměli si je totiž kam pozvat," říká Pommer. "V každém městě máte studio či prodejnu barev a laků, kam lidé chodí a chtějí se na výrobky osobně podívat a sáhnout si na ně."

Podle Pommera na řemeslníky nedopadla současná krize tak dramaticky jako na jiné podnikatele. "Práci většinou měli, dodělávali zakázky na stavbách, jež běží," říká. Dodává však, že některé řemeslníky klienti ze strachu z nákazy nepustili domů. "Občas mi volali obkladači, že mají rozdělanou zakázku, kde jim chybí jen dospárovat, a lidé je tam nepustí a zaplatí jim, až to bude hotové celé."

Ředitel Cechu podlahářů Martin Pertl tvrdí, že i jeho členové museli některé zakázky odložit. Zároveň ale i díky vládním opatřením získali nové. "Našli se investoři jako školy, hotely, restaurace, které byly uzavřené, a tak mohli podlaháři v prázdných budovách nastoupit na výměnu podlahoviny nebo její údržbu," říká Pertl.

Související

Někteří řemeslníci, jako právě podlaháři, navíc své prodejny otevřeli už před Velikonocemi. Vláda od 9. dubna kromě hobbymarketů povolila také znovuotevření železářství nebo prodejen stavebnin.

Podnikatelé budou své obchody otevírat celkem v pěti fázích až do 8. června. Příští pondělí se k řemeslníkům či prodejcům na farmářských trzích přidají majitelé obchodů s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních. Za týden mohou otevřít i větší obchody, prodejní plochu ale musí zmenšit páskou. Až v poslední fázi na začátku června přijdou na řadu hotely, nákupní centra či vnitřní prostory hospod, restaurací a kaváren.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza označil vládní plán uvolňování opatření za příliš opatrný. "Rozvolňovat zákazy dva měsíce mi v současné situaci přijde velmi nezodpovědné a ponese to s sebou obrovské náklady, jak byznys znovu nastartovat," uvedl minulý týden pro HN.

Ministr Havlíček ale pro server iDnes řekl, že je vláda připravena vše urychlit, pokud se situace kolem koronaviru bude z epidemiologického hlediska lepšit. Záležet podle něj bude hlavně na tom, jaký dopad na šíření nákazy měly Velikonoce.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru