Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde je výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářek.

- Takže, co už o koronaviru víme. Především to, že o něm nic moc nevíme.

Neexistuje dosud ověřený přenos nákazy virem SARS-CoV-2 během nakupování nebo u kadeřníka. Nikdo se nenakazil v žádném supermarketu, řeznictví nebo restauraci. Přenášení virů se většinou odehrává mezi lidmi, kteří jsou delší dobu v těsném kontaktu.

Příběh o tom, jak až drzé čelo pomohlo stovce lidí na domácí plicní ventilaci.

- "Pořád platí, že pro zdravé a jinak nepostižené osoby ta nemoc neprobíhá nějak kriticky, a nejohroženější jsou ty rizikové skupiny. Strach, který vidím, je někdy až iracionální."

- Až se vám někdy “poštěstí” vplést se do debaty s nějakým obdivovatelem Andreje Babiše, který vám bude tvrdit, jak náš premiér úžasně vymetl to korupční prostředí a klientelismus ze státní správy, ukažte mu tenhle článek.

- Anebo až vám bude někdo takový říkat, jak úžasně šetří, tak mu ukažte třeba tenhle.

- Jak mají zůstat doma ti, kteří žádný domov nemají?

- “Přestože hrají hudbu starou několik staletí, v nové situaci se zorientovali jako jedni z prvních. Členům špičkových českých barokních souborů jako Collegium 1704 nebo Musica Florea, kteří se živí koncertováním, kvůli epidemii nového typu koronaviru ze dne na den vyschly příjmy, a tak na nic nečekali. Někteří už pracují za kasou.

- Pozoruhodný rozhovor s ministryní financí Alenou Schillerovou. Vyplývá mi z něj, že jí je svět živnostníků docela cizí. Naopak je jí vlastní ta nevstřícná mentalita státního aparátu, který nikdy nikomu zásadně neulevuje a nic neodpouští. Ani v těžkých časech. Těžko rozumět těm OSVČ, kteří dnes fandí vládě.

Zde drobná úvaha na sociálních médiích populárního člověka, která je možná psaná trochu příliš volným stylem, nicméně je trefná.

- Pamatujete si na ten slavný hackathon? Nejdřív byl “průšvih” s e-shopem na dálniční známky, za který chtěl stát zaplatit půl miliardy. Pak se zvedla vlna odporu odborné veřejnosti, která svorně tvrdila, že to jde udělat mnohem levněji. Načež se desítky programátorů sešly, aby ten e-shop samy vytvořily. Navštívil je i Babiš a strašně jim fandil. A výsledek? Nic. Premiér si z hackathonu udělal vlastní PR, státní mašinérie pak nenápadně zakázku přidělila bez výběrového řízení “své” firmě a z toho, co naprogramovali dobrovolníci, se nepoužije nic. Protože se to státní mašinerii nelíbí. Jo a celé to řídí ti lidé, které Babiš “chtěl” kvůli tomu prvotnímu průšvihu vyhodit. Taky máte pocit, že nás mají za úplné pitomce?

- A na závěr něco uklidňujícího. Zajímá vás, jak vypadá knihovna šéfredaktora Respektu Erika Taberyho? Jen se s ním do ní podívejte.

Dobré čtení, dobrý poslech a hlavně pevné zdraví.
jk

 
Kresba - Miloš Čermák

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty