Výpadek elektřiny či internetu jsou dvě věci, které děsí každého, kdo poslední měsíc pracuje z domova nebo se doma stará o děti. Problémy s připojením v domácnosti jsou ale obecně častější než potíže s proudem. Hlavním důvodem je fakt, že zatímco rozvody elektrické energie ovlivňují zejména přírodní úkazy (popřípadě neopatrný jeřábník či bagrista), u internetu se k těmto rizikům přidává mnohem nevyzpytatelnější část sítě − ta domácí, která trpí spoustou neduhů a problémů. Od zastaralých modemů či routerů přes zahlcení bezdrátového spektra v panelácích až po situaci, kdy o dostupnou kapacitu připojení soupeří stále větší počet zařízení.
1. Ideální místo
Nejčastější problém domácí sítě představuje router schovaný ve skříni, za televizním stolkem nebo na dalších místech, aby nebyl příliš vidět. Bezdrátové sítě ale fungují lépe ve volném prostoru a hůře prostupují zdmi nebo stropy. Většina routerů šíří signál všemi směry, optimální je tedy umístit je přibližně doprostřed bytu či domu. Pokud to není praktické, zaslouží si router alespoň to, aby ho co nejméně blokoval nábytek. Spousta moderních domácích síťových zařízení už navíc vypadá docela k světu, takže není třeba je schovávat.
Najít optimální umístění routeru pomohou různé měřicí aplikace ukazující sílu signálu, například WiFi Analyzer pro Windows 10 nebo Network Analyzer českého vývojáře Jiřího Techeta pro Android a iOS. Tyto aplikace ukazují sílu signálu různých wi-fi sítí v okolí. Vizuální pomůcku nabízí O2 u svého Smart Boxu, jeho mobilní aplikace umí díky rozšířené realitě ukázat na displeji telefonu sílu dostupného signálu.
2. Bezpečnost v první řadě
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden s technologiemi Otakara Schöna
Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna
Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru