Při pohledu na počty nakažených a mrtvých zarazí, že nejmarkantnější dělicí linie je totožná s linií železné opony. Na jedné straně vidíme obrovské počty obětí v Itálii, Španělsku, Francii, Velké Británii, Belgii, Nizozemsku. Na druhé relativní klid v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Pobaltí, v zemích bývalé Jugoslávie. Proč to tak je? Nabízím sedm základních vysvětlení. A dopředu říkám, že výsledek se nemusí svobodomyslným lidem líbit.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Josef Král 15.04.2020 15:58
I z veřejně přístupných zdrojů ,je zřejmé ,že omezení minimálně ve Francii a Itálii jsou mnohem tvrdší (musíte se prokazovat potvrzením,kam jdete,pokuty jsou násobně vyšší,můžete vycházet jenom občas,stojíte frontu před supermarketem) a úspěšnost je nižší. Jako obvykle se nám někdo snaží tvrdit,že jsme horší než jiní. Oznámení na úřad na západě není bráno jako udavačství ,ale jako obrana proti nedodržování zákonů a tak je mnohem častější.
Michal Koblížek 15.04.2020 15:50
Důležitým faktorem budou určitě společenské zvyklosti. V Itálii a Španělsku se častěji žije ve větších rodinách. Lidé mají menší osobní prostor. Z hlediska celé Evropy jsou východoevropské státy poněkud bokem hlavních dopravních uzlů a tras. Navíc mají nižší hustotu obyvatelstva. Oba faktory zpomalují rychlost šíření infekce. Díky tomu měly východoevropské vlády daleko více času zareagovat a zavést protiopatření. Naopak Itálie a Španělsko tento čas k dispozici neměly. Faktor přísnosti policie je asi irrelevantní. Z osobní zkušenosti můžu říct, že např. španělská policie je podstatně ostřejší než ta naše.
Hynek Glos 15.04.2020 13:18
Děkuji, Petře. Líbí se mi, že uváděné argumenty jsou ozdrojované (popř. uvádíš, že ještě neexistuje metaanalýza studií apod.). Realita je takováto a s déledobým výhledem nelze než věřit, že ten strach (místy až panika) a sním spojená ochota se podřizovat/přizpůsobit/bonzovat nepřeroste do chutě voličů vrhat se (ještě více) do náruče autokratů a "velkých vůdců"....
jp.straka 15.04.2020 12:23
Gratuluji, pane Honzejk, opět trefa do černého! Vámi uváděné důvody jsou smutná pravda. Přestože se počítám ke svobodomyslným lidem, jimž se výsledek nelíbí, tak bohužel není možno ignorovat realitu.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru