V ekonomikách zasažených koronavirovou krizí se tisknou nové peníze v extrémních objemech. Přistupují k tomu řídicí bankovní instituce, státní i ty s přesahem do mnoha regionů světa, aby udržely krevní oběh hospodářství, tedy peněžní toky, v době, kdy ochranná opatření proti šíření viru ochromila výrobu, dopravu i služby a v konečném důsledku ničí miliony pracovních míst. "Ve světovém hospodářství pod vlivem pandemie dochází k prudkým, seizmickým proměnám, jejichž důsledky přetrvají dlouho po jejím odeznění," komentoval bezprecedentní stav věcí Albert Edwards, ekonomický stratég francouzské banky Société Générale, pro agenturu Reuters.

Nástroje, které v současné "koronakrizi" používají centrální banky USA, eurozóny, Velké Británie či Japonska, se od sebe mírně liší. Jak Reuters poznamenává, je jim společné, že zahrnují nové masivní nákupy dluhopisů a dalších cenných papírů a rovněž poskytování levných peněz bankám a firmám. Centrální banky vlastně roztáčejí "elektronickou rotačku" na digitální peníze, za něž se dluhopisy nakupují. Tyto peníze následně tečou na účty komerčních bank, kde by měly sloužit k poskytování půjček firmám a domácnostem. Dluhopisy však může bance prodat třeba penzijní fond a získané prostředky investovat jinam. Ekonomika tak dostává peněžní injekce umožňující zvýšit spotřebu a podnítit investice. Tím, že centrální banka nakupuje dluhopisy, zvyšuje poptávku po těchto papírech. Cena dluhopisů pak roste, zatímco jejich úročení klesá, což by se mělo v ekonomice projevit zlevněním úvěrů firmám, ale třeba také hypoték.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru