Téma koronaviru v těchto týdnech prostupuje životem celé společnosti a dost dobře se mu nelze vyhnout ani u ekonomických úvah. V případě Česka je pro letošek očekáván pokles HDP o pět až deset procent.

V závislosti na předpokladech o délce trvání restrikcí spojených s bojem proti pandemii a jejich dopadem na globální ekonomiku se ale objevují i chmurnější představy, co se míry propadu týče.

To, jak bude pomyslně vypadat krajina po bitvě, bude záviset právě na délce trvání restrikcí v ekonomice a společnosti obecně, a na jejich povaze. Konstatování možná triviální, významnější váhu ve veřejné debatě však tento pohled začal nabývat teprve koncem března. Tedy uvědomění si, že i v době pandemie má nejenom zdravotnictví, ale také celá společnost i jiné úkoly a témata, jež nelze bez výrazných škod opomíjet.

Možné ekonomické dopady pandemie bývají porovnávány se situací let 2008 a 2009. Tehdy vývoj vedl k dluhové krizi v eurozóně, což na straně vlád zvedlo vlnu úsilí o zlepšení rozpočtové disciplíny. Coby pověstní generálové po bitvě jsme následně mohli tvrdit, že fiskální úspory byly zbytečně tvrdé, což se týkalo i české ekonomiky.

Jako přímý pozorovatel dění na finančních trzích jsem ale měl pro obavy z možného propadu veřejných rozpočtů a úniku investorů pochopení. Generály po bitvě nemám rád, snažme se však vyhnout situaci, kdy s odstupem budeme stávající restrikce hodnotit jako přehnané.

Nejbližší dny snad přinesou postupné uvolňování omezení u nás i v dalších zemích regionu. Tím se otevře prostor, aby se v ekonomice pozitivně projevily rozpočtové a měnové stimuly. Zkušenost z krize roku 2008 navíc říká, že měnová i rozpočtová politika by měly zůstat uvolněné delší dobu. Pro jejich ozdravné působení je ale potřeba návrat společenského života k normálu.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru