Americká průmyslová korporace Honeywell má v Česku do čtyř měsíců postavit nový závod. Vyroste v areálu firmy v Hlubočkách u Olomouce a má se v něm vyrábět až pět milionů respirátorů měsíčně.

"V posledních dnech intenzivně jednáme společně s premiérem Andrejem Babišem s vedením společnosti Honeywell. Jsme těsně před uzavřením dohody, v rámci které by měl u Olomouce takový závod vzniknout. Pracovat by v něm mělo 300 lidí," uvedl ve středu vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Honeywell informaci zatím nechce blíže komentovat. "K věci se vyjádříme během několika dní. Každopádně můžu potvrdit, že výrobou respirátorů se zatím zabýváme ve dvou našich amerických továrnách, ve kterých nyní navyšujeme výrobní kapacity," řekl HN Martin Orság, komunikační ředitel Honeywellu pro region Evropy, Blízkého východu, Afriky a Indie.

5 milionů

respirátorů měsíčně by mohla v Česku začít do čtyř měsíců vyrábět americká firma Honeywell. Uvedl to ministr průmyslu Havlíček, společnost informaci zatím nepotvrdila.

300 lidí

by měla zaměstnat výroba respirátorů v areálu firmy Honeywell v Hlubočkách u Olomouce.

Spojené státy jsou zemí, která je nejvíce postižená pandemií koronaviru. Ve středu bylo v USA hlášeno přes 400 tisíc potvrzených případů nákazy.

Jako ochrana před infikováním slouží právě respirátory. Šéf Honeywellu Darius Adamczyk proto 30. dubna uvedl, že firma v USA navýší svou produkci respirátorů až na 20 milionů kusů měsíčně. Týká se to respirátorů typu N95, které odpovídají evropskému standardu druhé nejvyšší kategorie FFP2.

V Česku má americká firma vývojové či výrobní pobočky v Praze, Brně, Ostravě a v již zmíněných Hlubočkách u Olomouce. Tam vyrábí a opravuje letecké motory. Podle Havlíčka by se právě v Hlubočkách měla rozjet i výroba respirátorů, kterou prý hodlá firma pokrýt poptávku z celé střední Evropy.

Ministr ve středu uvedl, že stát Honeywellu na nový závod neposkytne investiční pobídku. Zavázal se ale, že bude část respirátorů, které firma v Česku vyrobí, odebírat. "Část využijeme pro české zdravotnictví, energetiku, průmysl, pro správu hmotných rezerv a ještě budeme mít důležitý exportní artikl. Staneme se tak v této oblasti plně soběstačnými a nezávislými na dovozu," uvedl Havlíček.

To, že o zajištění soběstačnosti vláda jedná s Američany, ale zaskočilo české výrobce roušek a respirátorů. "Je na tom vidět, že stát v otázce bezpečnosti nepostupuje vůbec strategicky. Místo podpory českých výrobců teď raději jedná s těmi zahraničními," řekl HN Jiří Kůs, předseda České asociace nanoprůmyslu. Ta zastupuje firmy schopné z nanovláken vyrábět roušky s podobnou účinností, jakou mají respirátory nejvyšší třídy FFP3.

"Není nám jasné, proč česká vláda slibuje americké firmě Honeywell státní garanci odběru respirátorů. Čeští výrobci se v době nouzového stavu ptali vlády na možnost garance odběru jejich respirátorů, aby mohli investovat do nových zaměstnanců a do strojního zařízení. Pokaždé dostali odmítavou odpověď," uvedl Kůs. Dodal, že i přesto už do nových linek investovali desítky milionů korun.

Kůs již před dvěma týdny vyzval v otevřeném dopise zákonodárce, aby při pořizování ochranných zdravotnických pomůcek dával stát přednost českým podnikům. Ministerstvo průmyslu na jejich podporu následně připravilo dva dotační programy, ve kterých celkem rozděluje půl miliardy korun. "Firmy teď ale nemají čas vyplňovat žádosti o dotační projekty. Výroba roušek u nich běží naplno," namítá Kůs.

Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. S přibývajícími dodávkami se situace postupně zlepšuje. Na vládu se ale snáší kritika, že spoléhala hlavně na dodávky z Číny. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) to zdůvodnil tím, že bylo potřeba nakoupit velký objem tohoto materiálu a nemá čas sbírat menší dodávky od českých firem.

"Na ministerstvu průmyslu nám říkali, že je nyní třeba půl milionu respirátorů týdně. Takový objem by přitom české firmy byly schopné dodat," uvádí Kůs.

Situace by se ale postupně mohla zlepšovat. Třeba náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel v úterý uvedl, že strategií je nakupovat hlavně české produkty a podpořit tím tuzemské firmy. Třeba strojírenská skupina Sigma Group dodá do léta státu prvních 200 tisíc částicových filtrů, které dokážou zachytit viry. Budou se používat například v ochranných maskách zkonstruovaných ČVUT. "Pracujeme už na zakázce čítající celkem 80 tisíc filtrů pro ministerstvo zdravotnictví a 120 tisíc filtrů pro ministerstvo vnitra," sdělil předseda dozorčí rady Sigma Group Milan Šimonovský.

Ministerstvo zdravotnictví ale bylo v minulých dnech i kritizováno. Třeba za to, že nevyužilo nabídku českého výrobce termokamer Workswell pro nemocnice. Úřad Adama Vojtěcha (za ANO) dal přednost švýcarské firmě Avestech. Ta termokamery dováží z Číny.

Související

Komentáře ke článku

JIŘÍ HRBEK 12.04.2020 15:01
A jsme zase v Čechách, Když už teda nebyly státní rezervy a první velké nákupy proběhly, ukazuje se že vláda celé roky dává peníze na výzkum, a je tady velké technologické zázemí jak ve státním univerzitním výzkumu tak i v soukromém sektoru. Ale to bychom nebyly v čecháh, kde byrokracie a politická arogance není schopná využít naplno český potenciál. Nakonec si musíme vydupat testování za za třetinovou cenu, vyrobit si roušky, respirátory a vše si to zaplatit sami. A vláda si vesele zakáže prodej pomůcek (pouze státu), nakupuje nonstop ze země která to celé způsobila, ať už roušky, respirátory a termokamery (ty bere ještě se švýcarskou marží). Jediný co nám vláda nabízí je byrokratické a nesmyslně složité žádosti o podporu a plotici se v tv bijou v prsa jak to super zvládají .No nejsme v Česku?
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru