Pandemie koronaviru a s ní spojená přísná karanténní opatření dolehla na umělce. Tedy fakticky na ně dolehla úplně stejně jako například na hospodské a na všechny provozy, které musely kvůli vládnímu nařízení zavřít a nemohou se spolehnout na domácí práci placenou státem, jako třeba učitelé, ale protože jde o umělce, zdá se, že jde o něco víc.

Je dobře, že na ně a vlastně na všechna svobodná povolání (což jsou například i lékaři) pamatuje pětadvacítka ministerstva financí, tedy příspěvek státu pro živnostníky. Další zvýhodnění umělců (jiné než prostřednictvím dotovaných kulturních akcí, které by se daly provozovat v prostředí karantény) ovšem nedává smysl. Protože umělci, bez ohledu na to, jak moc vřelý vztah k nim máme, nejsou v současném průšvihu ojedinělí.

Česká republika se donedávna vyznačovala velmi nízkou nezaměstnaností. Pracovní trh byl napjatý, nedostatek zaměstnanců byl podle ekonomů jednou z překážek růstu ekonomiky. Pandemie koronaviru dala nízké nezaměstnanosti stop stav. Ekonomika kvůli karanténním opatřením zamrzla, zaměstnanci jsou doma, živnostníci míří na úřady práce a firmy vyčkávají a připravují restrukturalizační plány, které zahrnují i propouštění. Nezaměstnanost sice v březnu zůstala na třech procentech, úřady práce ale hlásí zvýšený zájem o práci od lidí z pohostinství či cestovního ruchu, které opatření postihla nejvíce. Ti všichni platí účty, nájmy a živí rodiny úplně stejně jako umělci.

Je smutné, když vystudovaná houslistka sedí za kasou supermarketu a známý zpěvák dělá pomocné práce. Je to ale srovnatelné s tím, když do Česka jede vystudovaný ukrajinský chemik pracovat na stavbu či absolventka tamních práv uklízet. Obojí potvrzuje nejen kritickou situaci na pracovním trhu, ale i tristní mzdovou situaci v mnoha oborech. Protože pár měsíců výpadku příjmů by měl teoreticky vydržet každý. To, že se tak v praxi neděje, není jen chyba těch, kdo nyní přišli o možnost výdělku.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru