Svět dostal infarkt ekonomického a společenského myokardu. Zatímco lidé postižení nemocí covid-19 mohou v závislosti na akutních respiračních problémech prodělat velmi těžký zápal plic a pro odhadované statisíce lidí po celém světě to bude mít fatální důsledky, globálnímu společenství přináší a přinese pandemie nečekané a nepředvídatelné významy. Svět po koronaviru, jakkoliv bude mít tendenci vrátit se do původního stavu, už nebude stejný. Bylo by ale projevem naprosté civilizační odevzdanosti a apatie, kdybychom předpokládali, že bude nutně horší. Nemusí to tak být.

V době informačně "přehřáté" koronavirem není radno pouštět se do zpochybňování nosných pilířů všeobecně pěstované psychózy. Pod tímto dojmem řada lidí uzavírá své uvažování o novém fenoménu za olověné dveře strachu a nechává se dokonale ovládat vzrůstajícím pocitem nejistoty, jenž je sdílen doslova fyzickou nouzí prodlužované celospolečenské karantény. Člověk, jenž se proti tomu vzepře, může velmi jednoduše dostat nálepku cynika či nihilisty.

Pokud připustíme, že je v těchto i následujících týdnech jediným odpovídajícím postojem nošení roušek a minimalizace veřejného kontaktu, velmi brzy shledáme, že jsme udělali obrovskou chybu. V době, kdy jsou na životě potenciálně ohroženi všichni, kdo nevládnou dostatečně silnou obranyschopností, je dobře dodržovat striktní hygienická pravidla a třeba i symbolicky přispívat k pocitu, že situaci skutečně zvládáme spolu. Není ale v pořádku, abychom po tu dobu pouze přijímali stav věcí, aniž bychom si kladli otázku, co přijde po odeznění pandemické nouze a jak se vyrovnáme s kolaterálními riziky i příležitostmi, které tento fenomén do našich životů přinesl.

Naše životy se neodehrávají pouze v těchto týdnech. Budou se, pod vlivem současných mimořádných událostí, odehrávat v následujících měsících a letech. A budou historickou mimořádností dneška ovlivněny. Je na nás, zda si do blízké i vzdálené budoucnosti odneseme pouze strach a nejistotu, nebo zda budeme schopni se poučit či těžit z příležitostí, které i tento fenomén otevírá.

Strach i solidarita

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru