Promořit Česko koronavirem, nebo ne? Ve vládě se na tuto otázku zjevně začínají rozcházet názory. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pondělí pro DVTV uvedl, že změnil názor a velká část populace Česka by se mohla nechat nemocí covid-19 nakazit. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ale záhy razantně odmítl.

"Neumím si to představit. My jdeme cestou chytré karantény," řekl v pondělí Radiožurnálu. Babiš tak nesouhlasí s Prymulovým tvrzením, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, což jsou hlavně nemocní a staří, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19 prodělat nebo se s ní setkat. Podle šéfa vládního týmu Covid-19 by se mohli nechat nakazit lidé, pro něž nebude koronavirus horší než chřipka. "A to jsou lidé nižšího věku, lidé zdraví," uvedl.

Prymula byl dosud proti "promoření". Názor změnil poté, co Čína, z jejíchž dat o pandemii Česko původně vycházelo, začala poskytovat zřejmě vyfabulované údaje.

"Nedává logiku, že tam případy nenarůstají, protože ve světě se za poslední dva až tři týdny počet nakažených dramaticky zvedl. Ukazuje se, že koronavirem se promořuje poměrně vysoká část populace," řekl v DVTV Prymula. Úmrtnost na nový koronavirus by nemusela být tak vysoká, jak se dosud uvádělo. Tvrdá opatření proti šíření viru by se proto podle něj měla rychleji uvolňovat. Podle šéfa krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) by šlo o zásadní změnu ve strategii vlády pro boj s koronavirem a měla by jí předcházet odborná diskuse.

Projekt chytré karantény, kterou předseda vlády preferuje, má na starosti také Prymula. Využívají se při něm údaje z mobilů nebo platebních karet, podle nichž se tvoří mapa pohybu nakaženého za posledních pět dní. Systém byl už spuštěn na jižní Moravě, na sklonku tohoto týdne by se měl rozšířit na severní Moravu a do Prahy, po Velikonocích pak do zbytku země.

Z testů má vzniknout studie, jak velké procento populace má protilátky na covid-19. Takoví lidé nemoc nejspíš prodělali, aniž by o tom věděli. Až na základě výsledků analýzy by se měla vláda rozhodnout, jak v restrikcích dál pokračovat.

"Když pan Prymula řekl, že změnil názor a chce nechat populaci promořit, měl jsem trochu obavy, zda nechce studii zrušit. To by byla ale chyba. Žádné takové pokyny jsme však nedostali, naopak pokračujeme v přípravě," řekl HN Aleksi Šedo, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se na přípravě studie podílí.

Podle Šeda by bylo rychlé uvolnění podmínek velmi riskantní. "Řízené promoření populace má na základě současných znalostí a s pomocí chytré karantény smysl. Ale zvednout teď nemoci covid-19 stavidla by znamenalo jít směrem k Itálii," upozornil Šedo. Proti masovému promořování se staví i Česká lékařská komora. "Ve světě neexistuje žádná země, která by to zvládla bez obrovských ztrát na lidských životech," napsal šéf komory Milan Kubek v otevřeném dopise ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO).

Ten na rozdíl od premiéra souhlasí s Prymulou. "Od začátku říkáme, že bude docházet i k určitému promořování populace," řekl v pondělí ministr. Podle něj ale vláda neplánuje lidi masivně vystavit nákaze. Opatření proti šíření koronaviru proto bude rozvolňovat postupně a po dohodě s epidemiology. Plán, jak by mělo takové rozvolňování probíhat, hodlá Vojtěch představit po Velikonocích.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru